Članak

Memić: Vrhovni sud FBiH zlupotrebljava sistem, ročište zakazano za oktobar

Ona je potvrdila da je jučer u Delegaciji Evropske unije održan sastanak advokata Ifeta Ferageta.

SARAJEVO, (Patria) - Arijana Memić, sestra ubijenog mladića Dženana Memića kazala je u programu N1 da je Vrhovni sud FBiH za 27. oktobar zakazao ročište po žalbi na oslobađajuću presudu u slučaju Ljubo i Bekrija Seferović.  Podsjećamo, druga oslobađajuća presuda donesena je u januaru 2020. godine. 

„Mi nastojimo već petu godinu dokazati tu istinu, predmet je trenutno na Vrhovnom sudu FBiH i na sastanku sa mojim ocem i advokatom Ifetom Feragetom predsjednica Ismeta Mujanović je obećala da će nakon što predmet vrati Federalno tužilaštvo biti prioritet u radu. To se ipak nije desilo, dobili smo informaciju da je ročište zakazano za 27. oktobra, moja porodica smatra da je to zloupotreba pravosudnog sistema“, kazala je Memić. 

Ona je potvrdila da je jučer u Delegaciji Evropske unije održan sastanak advokata Ifeta Ferageta koji zastupa i porodicu Memić i porodicu ubijenog Davida Dragičevića, ali da osim stava Delegacije da će oba slučaja držati u fokusu više detalja nije poznato.

Arijana Memić podnijela je 3. jula Odboru za medicinsku etiku i deontologiju Ljekarske komore KS na čijem je čelu Enra Suljić Inicijativu za pokretanje postupka povreda dužnosti ljekarskog zvanja protiv generalne direktorice Sebije Izetbegović  i drugih zbog uskraćivanja liječenja i prava na izmještanje na liječenje izvan u BiH u slučaju djevojčice Nadin Smajlović. 

Memić je u obrazloženju navela da se inicijativa odnosi na Izetbegović i deset pedijatara i da slučaj procesuiraju tijela Ljekarske komore KS. 

Etički odbor Ljekarske komore je zasjedao prošle sedmice, te je održana i press konferencija ali o ovom slučaju Suljić se nije izjašnjavala. Ona je kazala da nije podnesena prijava protiv Izetbegović sakrivši prijavu zastupnice Memić. 

Memić je navela da je osnov za pokretanje postupka: odbijanje ljekara da preuzmu liječenje pacijentice, odbijanje generalne direktorice Izetbegović, dr. Ede Hasanbegovića i članova komisije za izmještanje da odobre izmještanje iako je pacijentica imala pravo na to po važećim propisima i javno objavljivanje podataka o bolesti pacijentice na zvaničnoj stranici KCUS-a.   

"Roditelji djevojčice su se prvi obratili Komori tražeći odgovornost ljekara i menadžmenta KCUS-a. Komora je rekla da nije nadležna. Ja sam ispred Skupštine KS uputila pitanje Komori zašto nisu sankcionisani Izetbegović i svih 10 ljekara koji su odbili liječiti, pitala sam i zašto se barem nisu ogradili od njihovih postupka. Iz Komore su tražili da dostavim dokumente prema kojem su ljekari odbili liječiti djevojčicu. Trećeg jula sam sa svom dokumentacijom u skupštinskoj službi podnijela inicijativu da se pokrene postupak protiv Sebije Izetbegović i ljekara. Ova inicijativa je već naišla na određena negodovanja, posebno kod Enre Suljić koja je kazala da ja ne mogu podnijeti prijavu jer nisam doktorica. Po Pravilniku inicijativu mogu podnijeti, između ostalog, svi građani, dakle moja inicijativa je potpuno legalna i očekujem da bude predmetom razmatranja. Očekujem i da me Komora obavijesti o svojim koracima", kazala je Memić.

Nadate li se da će nadležni valjano odraditi svoj posao?

Vjerujem da hoće. Ovo je jedinstven slučaj u svijetu da su ljekari odbili liječiti. Sretna sam što su roditelji mogli liječiti dijete u Turskoj. Pitam se da je bilo drugačije ko bi odgovarao. Očekujem da se razmatra inicijativa i da nas obavijeste o tome. Porodici apsolutno stojim na raspolaganju za sve što mogu pomoći.

Da li je sporna izjava direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović izvučena iz konteksta?

Ne. Ima iskaz majke koja tvrdi da to nije tačno (da je izjava izvučena iz konteksta). Bez obzira na sve ti ljekari su morali pozvati roditelje da nađu kompromis. Majka Nadin Smajlović je rekla da su je nazvali da bi oprostila ljekarima. Dječiji život je u pitanju. Iskreno, mislim da izjava nije izvučena iz konteksta.

#BiH