(Patria) – Premijer Jordana Omar Razzaz tvrdi da bi njegova zemlja mogla pozitivno gledati na 'demokratsko rješenje jedne države' kad je u pitanju spor između Izraela i Palestine, upozorivši pritom da bi realizacija plana izraelskog premijera Netanyahua da anektira dijelove Zapadne obale mogla potaknuti novi talas ekstremizma na Bliskom istoku.
U razgovoru za britanski Guardian vođen u Ammanu, Razzaz objašnjava da bi politika aneksije izraelskog premijera mogla značiti 'uvođenje nove zemlje aparthejda' koja bi predstavljala radikalizirajuću silu, dodatno destabilizirajući ionako turbulentni region.
- Kako mi to vidimo, bilo šta što nije adekvatno rješenje dvije države moglo bi gurnuti ne samo Jordan, ne samo Palestinu, ne samo Izrael, nego i region, i cijeli svijet u haos, podvukao je Razzaz.
Međutim, on je također rekao da bi zbog narušenog statusa 20 godina stare formulacije rješenja dvije države, Jordan mogao postati sklon rješenju koje podrazumijeva stvaranje 'jedinstvene palestinsko-izraelske države', pod uvjetom da osigurava jednaka prava za ova dva naroda.
Guardian piše da su izraelski lideri tradicionalno izbjegavali razgovarati o bilo kojem obliku rješenja jedne države, strahujući da bi palestinsko stanovništvo vremenom brojčano nadjačalo jevrejsko i time postalo prijetnja religijskom identitetu Izraela. Međutim, ideja jedne države postaje sve popularnija među palestinskim aktivistima naročito zato što ideja vlastite države postaje tek mrtvo slovo na papiru.
- Ako se zatvore vrata rješenju dvije države, mogao bih pozitivno posmatrati demokratsko rješenje jedne države, kazao je Razzar, inače bivši direktor Svjetske banke, dodajući da 'niko u Izraelu o tome ne govori tako da ne možemo uljepšavati to što oni rade. Ko u Izraelu govori o rješenju jedna država? Oni govore o aparthejdu u svakom mogućem smislu'.
Njegovi komentari signaliziraju veću otvorenost za rješenje jedna-država nego što je ranije bio slučaj kad je u pitanju jordanska vlada, što bi mogle prihvatiti i druge arapske zemlje u slučaju da Izrael krene u realizaciju aneksije dijelova Zapadne obale.
Netanyahu je najavio 'uspostavu suvereniteta' na oko 30% teritorije okupirane Zapadne obale, uključujući izraelska naselja i dijelove Jordanske doline. Plan aneksije koji su odbacili palestinski lideri, naišao je na žestoke kritike od strane bivših izraelskih zvaničnika iz oblasti sigurnosti, članova američkog Kongresa, nekih evropskih zemalja, kao i britanskog premijera Borisa Johnsona.
Jordan, na čelu sa kraljem Abdullahom II, vodi aktivnu kampanju protiv plana aneksije s argumentom da bi aneksija označila kraj ideji stvaranja autonomne palestinske države koja bi uvrstila Zapadnu obalu, Gazu i dijelove Istočnog Jeruzalema.
- Protivimo se unilateralnom djelovanju, naglašava Razzaz koji je diplomirao na američkom Harvardu i MIT-u. 'Protivimo se aneksiji, kao i bilo kojim koracima koji nisu dio koncepta koji vodi rješenju dvije-države... ako se ne krećemo ka rješenju dvije-države, kažite nam gdje to idemo, prema kojoj vrsti rješenja dvije države se krećemo', podvlači jordanski premijer.
Zvanični Amman strahuje da bi gašenje koncepta dvije države otvorio vrata mogućnosti apsorpcije dijelova Zapadne obale i njenog stanovništva, što je popularna ideja među izraelskom desnicom koja postaje sve šire prihvaćena.
- Jordan neće apsorbovati transfere Palestinaca, upozorava Razzaz i dodaje da 'Jordan neće postati Palestina, kako bi to željela izraelska ekstremna desnica. I Jordan neće odustati od uloge čuvara svetih (muslimanskih i kršćanskih) mjesta u Jeruzalemu. Te tri stavke su za nas jasne, naglasio je Razzaz.
Jordan i Izrael su 1994. godine zaključili mirovni sporazum uoči potpisivanja Sporazuma iz Osla (službeno nazvan Deklaracija o principima ili Dogovor o privremenoj samoupravi), koji je bio temelj za naredne godine neuspjelih pregovora o palestinskoj državi. Iako nepopularno među Jordancima, primirje je potrajalo zbog snažne saradnje ostvarene na planu sigurnosti između dvije zemlje. Ipak, 25. godišnjica od potpisivanja primirja prošlog decembra nije bila obilježena.
Kralj Abdullah je izjavio da su odnosi Jordana i Izraela na niskoj razini, kao i to da plan aneksije vodi dvije zemlje ka 'masivnom sukobu'. Ipak, jordanski kralj nije zaprijetio prekidom sporazuma, što, inače, diplomate i analitičari smatraju malo vjerovatnim.
Razzaz tvrdi da bi aneksija ustanovila sistem aparthejda poput onog u Južnoj Africi za koji kaže da se već sprovodi protiv Palestinaca u Izraelu i okupiranim teritorijama.
- Južna Afrika nije predstavljala problem za susjedne zemlje; Južna Afrika je predstavljala problem za svijet. Ako Izrael nastavi ovim putem, to će predstavljati problem za cijeli svijet, tvrdi premijer Jordana Omar Razzaz, koji je poznat i po upravljanju jednim od najuspješnijih odgovora u svijetu na pandemiju korona virusa – u Jordanu je od početka epidemije zaraženo 1.233, a preminulo je 11 osoba.