(Patria) – Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves Le Drian nalazi se u radnoj posjeti Libanu gdje će sa predsjednikom Michelom Aounom između ostalog razgovarati o neophodnim reformama koje bi pomogle toj zemlji da izađe iz finansijske krize.
Duboka i složena finansijska kriza Libana posljedica je dugogodišnje korupcije i lošeg vođenja politike, a predstavlja najveću prijetnju toj zemlji još od građanskog rata koji je trajao od 1975. do 1990. godine.
Lokalna valuta kojoj prijeti kolaps dovela je do rastuće inflacije i siromaštva, dok su štediše izgubile slobodan pristup bankovnim računima.
Francuska (tradicionalno) stoji na čelu međunarodnih napora da se Libanu pomogne na usvajanju reformi, a 2018. godine je bila domaćin sastanku donatora kada je namaknuto više od 11 milijardi dolara za pomoć infrastrukturi te zemlje - pod uvjetom sprovedbe reformi, što je tada svesrdno obećano, ali još uvijek nije realizirano.
Jedan evropski diplomata komentirao je posjetu francuskog ministra Libanu, navodeći da 'Le Drian želi poslati snažnu poruku libanskim vlastima i političarima o urgentnoj potrebi za reformom, i naglasiti naše odbijanje da osiguramo ekonomsku i finansijsku podršku dok se ne počne sa konkretnim aktivnostima i reformama'.
Reuters piše da je Liban nešto ranije započeo pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), ali da je i ta inicijativa zaustavljena zbog odsustva reformi, kao i neslaganja između vlade, bankarskog sektora i političara u pogledu razine ogromnih finansijskih gubitaka u sistemu.
Libanski predsjednik Michel Aoun već je održao sastanak sa Le Drianom koji planira konferenciju za medije u četvrtak poslijepodne.
Jedna od mnogih oblasti infrastrukture u Libanu za koju strani donatori smatraju da zahtijeva sistemsku intervenciju, tiče se rekonstrukcije državnog sistema napajanja električnom energijom koji na godišnjoj razini košta 2 milijarde dolara, a pritom je zastario i krajnje je nefunkcionalan jer ne ispunjava potrebe zemlje za električnom energijom.
Liban nosi i teret ogromnog javnog duga koji se smatra jednim od najvećih u svijetu. Libanska funta u oktobru je izgubila oko 80% svoje vrijednosti.