(Patria) - Raspravom o Informaciji o posljedicama djelovanja epidemije konronavirusa na privredu nastavljena je sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH i to tek nakon što je usvojen dnevni red o kojem se raspravljalo tri sata.
Akademik Mirsada Hukić ovom prilikom obratila se zastupnicima te je kazala da su najteže pogođeni oni kantoni gdje je najveća gustina naseljenosti i gdje je najrazvijenija ekonomija.
„Naša situacija se pogoršava, BiH ide iznad pesimističkog scenarija koji je viđen u Italiji i Španiji. RS je u još većim problemima, ali mi BiH moramo gledati kao jednu cjelinu“, pojasnila je Hukić.
Kazala je da „muškarci i žene su osjetljivi na ovaj virus, nešto malo više muškarci oboljevaju, ali to je neznatno“. Također je kazala da su dvije trećine oboljelih mlade osobe.
Nažalost ostvarila se pridviđanja koja su govorila o pandemiji virusa. Koronavirus vrlo brzo je stekao sposobnost da se prenosi s čovjeka na čovjeka i danas znamo jako malo o njemu. Nemamo efikasnu vakcinu ni lijek. Prepušteni smo metodama praćenja i prevencije, kazala je Hukić.
Amir Zukić, mnistar razvoja, poduzetništva i obrta u Vladi FBiH zastupnicima parlamenta FBiH predstavio je podatke s aspekta utjecaja pandemije po ekonomski sektor. Ministrica finansija Jelka Milićević zastupnicima je govorila efekte usvojenog 'Korona zakona'.
Milićević je govorila i o padu BDP-a od 2,6 posto.
"Čeka nas druga i treća faza korona zakona. U junu djelimično su zaustavljeni negativni trendovi, a uspostavljen je i garancijski fond za finansiranje preduzeća. U pripremi je faza kreditno-garancijskih programa za privrednike. Tendencija stabiliziranja i rasta zaposlenosti su prvi efekti, a pouzdanu informaciju možemo imati nakon sagledavanja šire slike i makroekonomskih pokazatelja. Mislim da ćemo se uspjeti zadržati na padu od 2,6 posto BDP-a - istakla je Milićević.