Članak

Čerkez: Imamo svadbe od 400 ljudi, kantonalne vlade da djeluju, nema više lockdowna!

On je dodao da zdravstveni sistem odgovara na način kako može da odgovori u ovakim uslovima.

(Patria) - Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH kazao je tokom današneg obraćanja na press konferenciji da su dosadanšnje uvedene mjere produžene za narednih 14 dana, što ne znači da se u međuvremenu ne mogu izvršiti korekcije. 

„Posljedice krize kako na zdravstvo tako i ekonomiju su vidjive svugdje na sviejtu. Naši stalni apeli da zajednički radimo kako bismo odgovorili na najveći izazov u našim životima. Jako je bitno da svi budemo solidarni i da implementiramo mjere koje su donijete. Imali smo lockdown, a razlog je bio da izbjegnemo veliku smrtnost. Mi smo bili zemlja među tri s najboljim odgovorom na koronavirus u Evropi. Taj prvi loš scenarij smo izbjegli. U tom trenutku smo razmišljali i važno nam je bilo da nabavimo opremu. Vrijeme zatvaranja smo pokušali iskoristiti i za edukaciju stanovništva o virusu, naravno u skladu s onim šta smo tada znali o njemu.

Mi smo popuštali mjere i ono je išlo periodično. Između smo mjerili efekte. Jedina mjera koja je bila donesena mimo nas je mjera o samoizolaciji, gdje se ukinula. Donesena je u RS-u i nije bilo efekta da ostane u Federaciji. Ali i zbog ekonomije nije bilo više moguće. Mi možemo živjeti život uz ove mjere. Te mjere imaju manje više sve evropske zemlje.

Ukoliko bismo opet došli do zatvaranja došli bismo u situaciju da se pitamo kako preživjeti“, kazao je Čerkez.

Pojasnio je da sumnja da ćemo doći u situaciju da sve opet zatvorimo.

"Niti druge zemlje o tome razmišljaju. Mjere koje imamo već su restriktivne. Unutra ne smije biti više od 50 osoba, a vani 100. Javni skupovi se moraju prijavljivati. Plus maske, distanca, pojačana higijena. Svjedoci smo da se održavaju svadbe sa 400 ljudi, vjerskih obreda, kod takvih situacija očekujemo od kantonalnih vlada da djeluju", kazao je Čerkez ističući da svi biramo hoćemo li otići na takve svadbe te je pozvao inspekciju i MUP-ove da kažnjavaju one koji krše mjere.

On je dodao da zdravstveni sistem odgovara na način kako može da odgovori u ovakvim uslovima.

„Stanje danas je teško, ali još uvijek kontrolisano. Sam broj smrtnih slučajeva od 28.7. do 3.8. - 38 pokazuje ozbiljnost, a sve veći broj mlađe zaraženih pokazuje da virus ne bira, ali mi možemo izabrati da li ćemo ići na rizična mjesta ili ne i da li ćemo se po preporukama ponašati. Imamo jako dobrih primjera i sredina kao što je Mali Stolac gdje je preko 100 ljudi bilo obuhvaćeno, sada imamo 19 aktivnih slučajeva, sve je sređeno. Imamo dobre rezultate u ZDK, imamo i u Sarajevu na pojedinim mjestima. Zdravstveni sistem maksimalno koliko može odgovara, ali ne bih želio da dođemo u situaciju da dođemo do značajnog povećanja broja oboljelih sa jeseni da ne možemo primiti u zdravstvne ustanove. Ne mislimo da je veliki broj obolijevanja ako gledamo prosjek, ali je pitanje koliki nam je kapacitet. Najveći sistemi nisu uspjeli odgovoriti tom izazovu. Ovo je zadnji čas da se korigujemo", dodao je Čerkez.

Kada je riječ o nabavci testova Čerkez je kazao da ih ima dovoljno, a da će do kraja avgusta doći 60 do 100 hiljada novih testova. Čerkez je kazao i da se na krizu najbolje odgovara s lokalnog nivoa. Odnosno da Federacija ne može donijeti iste mjere u KS i u Kantonu 10 naprimjer.

"Svi Kantoni imaju mogućnost da pozovu federalnu inspekciju za pomoć. Imaju i mogućnost proširivanja kapaciteta. Svi smo sada u ovome i koncentrirati se i raditi svoj posao", kazao je Čerkez.

#BiH