Članak

Respiratori, Srebrena malina, premijer Novalić: Obična istraga ili nešto više od toga?

Navedene radnje su poduzete neuobičajeno brzo

SARAJEVO, (Patria) - Tužilaštvo BiH je od 04. maja 2020. godine, kada je preuzelo predmet u vezi nabavke respiratora koju je izvršila Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) od firme Srebrena malina iz Srebrenice, poduzelo cijeli niz radnji na utvrđivanju okolnosti u vezi ove nabavke. 

Podsjećanja radi predmet je 28. aprila 2020. godine pokrenut od strane Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) da bi nakon sastanka održanog u prostorijama SIPA-e bio preuzet od strane Tužilaštva BiH.

Nakon ovog preuzimanja izvršen je niz pretresa uključujući i prostorije Vlade FBiH, FUCZ, Srebrene maline i drugih institucija i subjekata na području BiH. Pored navedenog saslušan je značajan broj svjedoka i ispitani osumnjičeni a izvršeno je i lišenje slobode premijera FBiH Fadila Novalića, direktora FUCZ Fahrudina Solaka i direktora Srebrene maline Fikreta Hodžića.

Navedene radnje su poduzete neuobičajeno brzo, odnosno u neuobičajeno kratkom roku nakon početka rada u predmetu i teško bi bilo navesti drugi predmet u kojem su radnje na prikupljanju dokaza realizirane tako ekspresno od strane Tužilaštva BiH. O samim poduzetim radnjama javnost je redovno informirana saopćenjima Tužilaštva BiH dok je SIPA u ovom slučaju bila vrlo zatvorena kada je u pitanju informisanje javnosti iako smo svjedoci da ova agencija inače redovno informiše javnost o aktivnostima koje preduzima u drugim predmetima. 

U isto vrijeme Tužilaštvo BiH se redovno oglašavalo putem medija navodeći, između ostalog, da tužiteljski tim stalno i kontuirano radi i da je gotovo svakodnevno na terenu. Također, od zaposlenih u institucijama i firmama u kojima su poduzimane radnje od strane Tužilaštva BiH i SIPA-e saznajemo da su uvijek glavnu riječ vodili tužioci ili njihovi službenici koji su bili na terenu što je, prema našim izvorima, znalo dovesti i do međusobnih rasprava zbog neslaganja inspektora sa načinom rada koji nije u potpunosti u skladu sa zakonom.

Dakle, tužilački tim Tužilaštva BiH, Džermin Pašić, Mirza Hukeljić i Merisa Nurkić, postupao je u ovom predmetu sa hitnošću pri čemu su lično nadzirali aktivnosti na terenu, što uopšte nije uobičajeni način realizacije radnji koje se na terenu uvijek provode od strane policijskih agencija, osim kada se radi o slučajevima uviđaja kod ubistava, eksplozija i drugih događaja sa smrtnim posljedicama ili velikom materijalnom štetom. 

Prema dostupnim saznanjima u Tužilaštvu BiH i Sudu BiH se sa čuđenjem govori o tom načinu postupanja tužilaca koji su o ovom predmetu diskutirali i dogovarali postupanje isključivo sa glavnom tužiteljicom Gordanom Tadić dok su izbjegavali bilo kakvu diskusiju sa ostalim kolegama što opet nije slučaj u njihovim drugim predmetima. 

Također, u Sudu BiH se pitaju šta je razlog pristanka sutkinje Tatjane Kosović da bespogovorno prihvata svaki prijedlog tužilaca, osim onog za određivanje pritvora Novaliću, Solaku i Hodžiću, kao i u najmanju ruku čudno postupanje sa dokazima prikupljenim po nalozima koje je ona izdala na prijedlog tužilaca a koji su predavani direktno tužiocima a ne Sudu kako je propisano zakonom. 

Ovakvo postupanje sa prikupljenim dokazima rezultiralo je donošenjem "zaključaka" od strane Suda BiH koji su upućeni Tužilaštvu BiH 28. jula 2020. godine u kojima se upozorava na "neregularnosti" prilikom izuzimanja dokumentacije u istražnim predmetima u kojima postupa Tužilaštvo BiH a koje je glavna tužiteljica Tadić okarakterisala kao "izravno miješanje i opstrukciju rada Tužiteljstva BiH u borbi za jačanje vladavine prava, te izravno miješanje i opstrukciju u pojedinim aktivnim predmetima u kojima postupa Tužiteljstvo, a koji su izuzetno značajni za vladavinu prava".

U isto vrijeme u Tužilaštvu BiH se postupalo i u predmetu nabavke respiratora koju je za područje RS izvršila firma Meditek iz Banja Luke po dvostruko višim cijenama u odnosu na one koje su plaćene Srebrenoj malini u FBiH, međutim svjedoci smo da Tužilaštvo BiH gotovo nikako ne obavještava javnost o radnjama koje preduzima niti su poduzete ni približno slične radnje kao u slučaju Srebrene maline.

Prostim sagledavanjem navedenih saznanja postavlja se pitanje neprincipijelnog postupanja Tužilaštva BiH u dva slučaja u vezi iste problematike ali vezana za različita područja BiH, pri čemu se u jednom slučaju postupilo krajnje represivno uz poduzimanje radnji za koje nije postojao osnov, kao što je lišenje slobode koje nije prihvaćeno od strane Suda, a u drugom slučaju se postupilo potpuno suprotno.

A neprincipijelnost tužilaca i njihovo neuobičajeno postupanje se posebno oslikava u postupku jednog od tužilaca koji postupaju predmetu nabavke respiratora od Srebrene maline, Mirze Hukeljića, koji je nedavno Američkoj ambasadi u Sarajevu prijavio da mu je navodno ponuđeno dva miliona maraka kako bi iz optužnice koja se očekuje izostavio federalnog premijera Fadila Novalića. 

Ovakav postupak državni tužilac je obrazložio ni manje ni više nepovjerenjem u državne institucije među kojima je i SIPA koja je, koje li kontradiktornosti, započela aktivnosti u ovom predmetu i izvršila sve radnje koje su naložili ovaj državni tužilac i njegove kolege. Dakle, tužilac se umjesto pokretanja predmeta i angažovanja neke od nadležnih policijskih agencija, zbog očiglednog postojanja elemanata više krivičnih djela, odlučio da sve prijavi jednoj ambasadi.

Postavlja se pitanje da li je pravi razlog navodno nepovjerenje u institucije ili će biti da se radi o isplaniranom pritisku na Sud BiH kada je u pitanju eventualno optuženje premijera Novalića?

#BiH