Članak

Liban: Bivši premijer Hassan Diab tvrdi da političke elite nisu dozvoljavale promjene

Libanski premijer Hassan Diab u ponedjeljak je obznanio ostavku cjelokupne vlade.

(Patria) – Libanski premijer Hassan Diab u ponedjeljak je obznanio ostavku cjelokupne vlade, navodeći da su katastrofalna eksplozija u bejrutskoj luci i građanski protesti posljedica duboko ukorijenjene korupcije libanske vlade.  

Diab je također rekao da bi se odgovorni trebali stidjeti jer je njihovo (ne)djelovanje uzrokovalo katastrofu.

- Korupcija je ukorijenjena u svakoj državnoj poluzi, ali sam otkrio i to da je korupcija veća od države, kazao je premijer, aludirajući na političku elitu koja nije dozvoljavala promjene, te da je njegova vlada nailazila na zid kad su u pitanju reforme.

Predsjednik Libana Michel Aoun prihvatio je ostavku Diabove vlade formirane u januaru uz blagoslov uticajne grupe Hezbollah koju podržava Iran. Aoun je zatražio od Diaba da njegova vlada ostane operativna dok se ne formira novi kabinet.

Građanski protesti koji su ušli u treći dan, prerastaju u nasilje i sukob sa sigurnosnim snagama.

Za većinu Libanaca, eksplozija je bila kap u prepunoj čaši zbog dugotrajne krize u zemlji koju su obilježili ekonomski kolaps, korupcija, disfunkcionalna vlada. Građani traže promjenu cjelokupnog režima, iako mnogi ne vjeruju da bi se i nova vlada drugačije ponašala zbog sektaške politike koja dominira još od građanskog rata koji je završio 1990.

Prema postojećem sistemu, predsjednik Aoun je dužan imenovati novog premijera koji uživa najviše podrške parlamenta.

Kabinet vlade je istragu o eksploziji dodijelio pravosudnom vijeću, najvišem pravnom organu na čije se odluke ne može upućivati žalba, i koje obično uzima slučajeve od najvećeg sigurnosnog značaja.

U međuvremenu, građani Bejruta oštećeni eksplozijom pokušavaju izaći na kraj s posljedicama:

- Ekonomija je već u rasulu i sada nemam način da zaradim, objašnjava Eli Abi  Hanna kome je uništena kuća i autmehaničarska radnja. 'Bilo je lakše zaraditi tokom građanskog rata. Političari i ekonomska kriza su sve uništili', tvrdi on.

Nekoliko dana nakon eksplozije, libanska vojska je iz ruševina izvukla još 5 beživotnih tijela, te je smrtni ishod nesreće porastao na 163.

Na međunarodnoj donatorskoj konferenciji za Liban održanoj u nedjelju, prikupljeno je blizu 253 miliona eura, ali donatori insistiraju na transparentnosti trošenja sredstava time što se neće usmjeravati prema vladi nego prema nevladinim humanitarnim organizacijama za humanitarne projekte. Zabrinutost je prisutna i zbog uticaja Hezbollaha u Libanu, koga EU, SAD, Arapska liga i dr.smatraju terorističkom organizacijom.

 

#Svijet