VELIKA KLADUŠA, (Patria) - Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić danas je boravio u radnoj posjeti Velikoj Kladuši gdje je s predstavnicima lokalne zakonodavne vlasti razgovarao o migrantskoj krizi. Održao je sastanak s predsjedavajućim Općinskog vijeća Fikretom Bašićem, i predstavnicima, odnosno predsjednicima klubova stranaka koje participiraju u Općinskom vijeću. Sastanku nisu prisustvovali ni predstavnici izvršne lokalne vlasti, iako su, kako je istakao Bašić, bili pozvani. Sastanku su prisustvovali i premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić, Šemsudin Dedić, federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te Jasmin Emrić, poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Predsjedavajući Bašić najavio je mogućnost uspostavljanja nove lokacije za smještaj migranata na području općine Velika Kladuša. Kako je istakao, ta lokacija bi se trebala nalaziti van naseljenog dijela općine i ukoliko dođe do njenog uspostavljanja, a o čemu bi zadnju riječ trebalo dati Općinsko vijeće, na nju će biti izmješteni svi migranti koji se nalaze na području općine Velika Kladuša, uključujući i one iz Mirala.
Državni ministar sigurnosti Selmo Cikotić je kazao da pitanje migranata koje ima globalni kartakter ima direktne, negativne, između ostalog i ekonomske posljedice na Unsko-sanski kanton. Istaknuo je da prava migranata ne smiju ugrožavati slobode i prava građana Velike Kladuše.
On je napomenuo da je cilj da se u budućnosti migrantskom krizom upravlja sa nivoa BiH i da se tako rasterete kantonalne vlasti, te istakao da “nema mađioničarski štapić” i da će se rezultati budućih aktivnosti na prevenciji migrantske krize osjetiti za izvjesno vrijeme.
Cikotić je naveo da plan upravljanja migrantskom krizom u BiH sadrži sedam prioriteta, 21 mjeru i 116 aktivnosti, te naglasio da se migrantska kriza ne može odmah riješiti.
"Nastojaćemo da iz domaćih i međunarodnih fondova povećamo ukupan iznos budžetskih sredstava za ove aktivnosti, probaćemo da popravimo koordinaciju između policijskih agencija u BiH koje nedovoljno sarađuju, kako bi se teret migrantske krize rješavao na teritoriji cijele BiH. Uvešćemo i sistem kontrole svih institucija koje su odgovorne za ovo pitanje da bi se sankcionisao nerad i neodgovornost" istakao je Cikotić.
On je dodao da će se periodično vršiti ažuriranje ovog plana kako bi se pratio intenzitet i stepen realizovanih aktivnosti. Kako bi se smanjio ulazak migranata bit će pojačana kontrola istočne granice sa Srbijom i Crnom Gorom.
"Imamo obećanje EU da će podržati opremanje i obuku institucija BiH koje su zadužene za kontrolu granice, tako da očekujemo pomoć sa te strane. Međutim, smatram da i mi sami imamo još mnogo kapaciteta koje možemo iskoristiti", kaže Cikotić.
Cikotić je najavio efekte sastanka koje je održao jučer i danas sa predstavnicima lokalnih i kantonalnih vlasti, kazavši da će se to vidjeti u narednim sedmicama i mjesecima. Premijer Kantona Mustafa Ružnić naglasio je da će Vlada kantona iskoristiti sve raspoložive resurse kako bi se što efikasnije upravljalo migrantskom krizom.