(Patria) – Najmanje 60 historijskih građevina u Bejrutu bi se mogle urušiti kao posljedica ekplozije uskladištenog amonijum nitrata koja se desila 4. avgusta u bejrutskoj luci, upozorile su libanske vlasti.
Predstavnici organizacije UN-a za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO izjavili su da će organizacija stati na čelo međunarodne kampanje za obnovu i oporavak baštine Bejruta.
Eksplozijom je manje ili više pogođeno oko 8.000 zgrada, a mnoge su koncentrirane u historijskim četvrtima Gemayzeh i Mar Mikhael, tvrdi Sarkis Khoury, generalni direktor odjela za starine pri libanskom ministarstvu kulture. Među njima je 640 historijskih građevina od kojih bi se 60 moglo posve urušiti.
Među najpogođenijim područjima je i dio grada Achrafieh gdje se nalazi poznata palača i muzej Sursock stara više od 150 godina, ali i drugi dijelovi grada gdje se nalaze Nacionalni muzej i Arheološki muzej Američkog univerziteta u Bejrutu. Umjetničke galerije i vjerski objekti također su podnijeli znatna oštećenja, kažu iz UNESCO-a.
Libanske vlasti su na koncu prihvatile prijedlog da se sprovede nezavisna međunarodna istraga o uzrocima eksplozije, kojoj će se pridružiti i FBI.
U Libanu je već godinama prisutna zabrinutost da bi se historijske građevine mogle prodati kako bi bile zamijenjene novim stambenim i poslovnim objektima. Posljednjih dana govori se da je već nekoliko 'posrednika' pokušavalo stupiti u kontakt sa vlasnicima historijskih zgrada kako bi im ponudili značajne svote novca za kupovinu sada već oštećenih objekata.
Ministar kulture Abbas Murtada tvrdi da njegovo ministarstvo čini sve da spriječi tu vrstu 'eksploatacije', kao i to da bi obnova oštećenih historijskih zgrada mogla koštati oko 300 miliona dolara za što ovo ministarstvo već razvija planove obnove.
Preliminarna procjena Svjetske banke drži da je u eksploziji oštećeno najmanje 50.000 rezidencijalnih jedinica, a da je nesrećom pogođeno ukupno 80% rezidencijalnih zgrada i infrastrukture, pored oštećenja same luke.
Ranija procjena guvernera Bejruta Marwana Abbouda navodi da je 300.000 ljudi ostalo bez krova nad glavom, a da šteta iznosi između 10 i 15 milijardi dolara, prenosi britanski list Guardian.