Članak

Slučaj Općine Centar riješen za 60 dana: Ni šest mjeseci poslije ne znamo ko je napao Patriju

Iranac hakirao Općinu Centar.

(Patria) - Policijski službenici Odsjeka za borbu protiv kompjuterskog kriminala Federalne uprave policije, su poduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti, pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo i u saradnji sa Europolom, identifikovali i zadokumentovali lice koje se sumnjiči da je počinilo krivično djelo "Oštećenje računalnih podataka i programa" iz člana 393. Krivičnog Zakona Federacije Bosne i Hercegovine, na način da je dana 05. i 06.06.2020. godine izvršilo hakerski napad na informacioni sistem Općine Centar Sarajevo i "UTIC" Sarajevo.

Naime, radi se državljaninu IR Irana inicijala R.N.G (1993.) koje je koristeći se znanjem i vještinama iz oblasti informacionih tehnologija, te antiforenzičkom zaštitom, "VPN"; VPS", sa lokacijama servera Republika Francuska, SR Njemačka, Kraljevina Holandija, Finska, a koja internet konekcija je služila svrsi prikrivanja stvarne lokacije sa koje se vršio internet napad, i to lokacije Chalus-Iran, (operater telekomunikacija IRANCELL-NET, Teheran), dana 05. i 06.06.2020. godine, posredstvom interneta, iskoristio "ranjivost" u informacionom sistemu u vlasništvu Općine Centar Sarajevo, a potom nakon pribavljanja privilegija "legalnog" korisnika informacionog sistema, na navedenom sistemu neovlašteno instalirao maliciozni računalni program pod nazivom "Sorena". 

Osumnjičeni je navedeni program "Sorena" koristio za tzv."kriptovanje" podataka na informacionom sistemu, te pojavu tzv. "ransom" poruke, koja je za sadržaj imala obilježja iznude, odnosno zahtjev za plaćanje otkupnine za vršenje "dekripcije" na naprijed opisan način "kriptovanih" podataka. 

Takođe,  dana 06.06.2020. godine, osumnjičeni je izvršio istovjetan internet napad i na informacioni sistem UTIC (Univerzitetski tele-informatički centar Sarajevo), koristeći maliciozni računalno program pod nazivom "Mamba", kojom prilikom je kao instrukcije za plaćanje i ostvarivanje komunikacije "žrtve" i "napadača", te na taj način onemogućio funkcionisanje informacionog sistema "UTIC" Sarajevo.

Na opisani način je na štetu Općine Centar Sarajevo i "UTIC" Sarajevo počinjena neutvrđena materijalna šteta, koja se ogleda u vremenu potrebnom za vraćanje informacionog sistema u prethodno ispravno stanje, kao i zastoju u radu općine prilikom izdavanja Uvjerenja građanima. Navedeni internet napad je u istom vremenu izvršen u smjeru informacoone infrastrukture u Švicarskoj. 

Federalna uprava policije je protiv lica R.N.G (1993.) podnijela Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, a o čemu će posredstvom Interpola biti obaviještene nadležne službe u IR Iranu, radi poduzimanja daljih aktivnosti u odnosu na osumnjičenog.

Ovako glasi saopćenje Federalne uprave policije o napadu na Općinu Centar i UTIC.

Napad na Općinu dakle dogodio se u junu 2020. godine. Za svega dva mjeseca FUP-ovi istražitelji razjasnili su slučaj, otkrili počinitelja. Reklo bi se majstorski, u skladu sa zakonima o obavezama obavili posao. 

Ali, šta je s medijima koji su pretrpjeli daleko veću štetu od općine Centar, u kojoj će jedina šteta biti u tome da službenici pomenute općine moraju nešto raditi. 

S druge strane agencija Patria bila je tri februarska dana pod konstantnim hakerskim napadima. Šteta je daleko veća, od one u općini. Sve smo uredno dokumentovali, prijavili FUP-u i dobili obećanje da će biti pokrenuta istraga. Šest mjeseci poslije i dalje ne znamo ko nas je i zašto napao. 

A i nismo jedini. Mediji, naročito oni koji ne okreću glavu od problema u društvu i ne pričaju priče režima, sve su češće meta hakera. Posljednji primjer je portal Buka, koji je napadnut prije nekoliko dana. 

Pored napada na Patriju, meta hakera bio je i portal N1 televizije u Bosni i Hercegovini. 

Napadi su dakle sve učestaliji, a odgovorni sve slobodniji, jer očito da ih federalne institucije ili ne progone ili ne žele progoniti. Primjera radi haker koji je tokom 2014. i 2015. godine napao više medija u RS je uhapšen i procesuiran. 

U Federaciji BiH hapšenja i procesuiranja hakera koji napadaju medije očito su veliki problem. Je li razlog za to neznanje cyber timova ili umijeće hakera. Ili možda pak istrage o napadima zaustavljaju nalogodavci istih, koji uglavnom dolaze iz političko - sigurnosnog sektora. 

Možda jednog dana saznamo, a možda i ne!

#BiH