Članak

Podaci o virusu korona u BIH: Istina, laž ili nesposobnost?

Od početka pandemije saopštavanje podataka u FBiH je bilo haotično.

SARAJEVO, (Patria) - Tokom pandemije koronavirusa u BiH mogli smo dnevno čuti dosta različitih podataka o umrlim i zaraženim “u protekla 24 sata”.

Toj konfuziji i mnoštvu različitih podataka doprinijela je neorganizovana struktura u našoj zemlji, piše BHRT.

Krenimo redom.

RS: Skoro pa bez greške u podacima

U Republici Srpskoj podatke o novozaraženima i umrlim osobama u prvim mjesecima pandemije saopštavao je ministar zdravstva Alen Šeranić na redovnim konferencijama za novinare do 9:00, što je ustvari i obuhvatalo taj vremenski period. Nakon toga obavezu je preuzeo Institut za javno zdravstvo RS tokom konferencija za novinare ili saopštenja koja su rađena do 12:00, ali su i dalje obuhvatala period od 9:00 do 9:00.

Pri tome treba napomenuti da nijednom nije došlo do konfuzija, te se izvještaj nije poklapao sa opštinskim.

U Federaciji BiH je puno komplikovanije

Posljednji primjer koliko je komplikovano zbrajanje novozaraženih i umrlih tokom 24h je Zeničko-dobojski kanton, ali počnimo od početka pandemije pa ćemo se vratiti današenjm primjeru.

Od početka pandemije saopštavanje podataka u FBiH je bilo haotično.

Većina kantona su imali konferencije za novinare na dnevnoj bazi. Svako je imao neki svoj vremenski okvir u kojem je gledao. Federalni štab CZ imao je redovnu konferenciju za novinare oko 12:00, pa se dešavalo da neki kantoni svoje podatke o umrlima saopšte nakon 12:00 pa se ne zna na kraju dana kako definisati finalni podataka. Tako da je dnevni izvještaj u centralnim informativnim emisijama širom BiH varirao jer ustvari on nije ni postojao na nivou BiH, tačnije nije se mogao definisati.

Nakon popuštanja mjera saopštavanje podataka o broju zaraženih u posljednja 24h preuzeo je Zavod za javno zdravstvo FBiH koji redovno svaki dan oko 12:00 saopšti rezultate prikupljene od 12:00 prethodnog dana.

U njihovom pravilniku je definisano da su kantonalni zavodi dužni ODMAH prijaviti smrtni slučaj od Covid-19 u centralnu bazu Zavoda.

Također se dešavalo proteklih sedmica da se i brojke testiranih pozitivnih na virus korona na dnevnoj bazi povećavaju. Zašto? Zato što kantonalni zavodi ne unose podatke na vrijeme pa u jednom danu onesu i podatke od ranije.

Te podatke koji znaju biti neažurirani pravilno preuzima Ministarstvo civilnih poslova BiH i postavlja kod sebe.

Problemi zbog nesposobnosti i neažuriranosti

Sada se možemo vratiti primjeru u Zeničko-dobojskom kantonu od jutros.

Imamo slučaj gdje mediji od Kantonalne bolnice Zenica dobijaju informaciju ujutro u cca 9:00 o četiri smrtna slučaja. Taj podatak ni do 12:00 ne dolazi u centralnu bazu federalnog zavoda, što je podsjetimo njihova dužnost i obaveza.

Sada se stvaraju dva, a možda i više, problema. Jedan je da gubimo povjerenje javnosti u medije i institucije.

Onaj drugi problem je malo veći i šireg konteksta.

Zamislite sada da vlada Austrije treba u naredni utorak donijeti odluku o popuštanju mjera sa BiH. Gledaju naravno zvaničnu bazu u RS i Federaciji jer zajednička baza ne postoji, ili preuzimaju od Ministarstva civilnih poslova BiH. Kako god oni dolaze do podataka koji na dnevnoj bazi nisu realni.

Sutra će u dnevnu statistiku ući smrtni slučajevi od danas, i eventualno sa novim smrtnim slučajevima naš dnevni bilans će Vladi Austrije izgledati kritično. Njih ne interesuje zašto određeni kanton nije unio smrtni slučaj na vrijeme ili ga je unio sa sedmicom zakašnjenja. Njih ne interesuje što kantonalni zavodi ne ažuriraju svoje podatke u centralnu bazu. Njih će zanimati dnevni izvještaji po čemu će donijeti odluku, i ne samo Austrija nego i mnogi drugi.

Mnoštvo je primjera o nepoštivanju institucije Zavoda za javno zdrvastvo FBiH, bar smo se mi novinari mogli uvjeriti proteklih mjeseci.

Želimo istaknuti oš jedan primjer.

Desilo se to u jeku pandemije koronvirusa. Prijavljen je smrtni slučaj iz Srednjobosanskog kantona, međutim taj slučaj se desio sedmicu dana prije nego je prijavljen.

Kontaktirali smo nadležne u Zavodu za javno zdravstvo tog kantona, tačnije direktora Zavoda Seada Karakaša. Nije se javljao. Pokušali smo preko kabineta, odnosno Tajnice (sekretarice) koja je prvi dan zapisala broj telefona i upit i kazala da će nas gospodin Karakaš kontaktirati.

Nakon što se to nije desilo pozvali smo dva dana poslije i javila se druga gospođa koja tvrdi da mi nismo pozivali te da ona nije nikada uzela naše podatke. Ona je ustvari tvrdila da je to broj telefona za koji je moguće da se javio neko drugi. Dakle ili su dvije tajnice (sekretarice) ili na telefon direktora Zavoda može da se javlja svako i uzima poruke.

Ostavili smo i tada podatke i upit međutim nikada nismo dobili odgovor. Svaki direktni poziv gospodinu Karakašu nije odgovoren. Možda broj telefona koji smo imali nije tačan

Kako god nismo dobili odgovor na pitanje zašto se sedmicu dana kasnilo sa unosom federalnu bazu podataka.

Brčko Distrikt

Tek je bilo mnogo pitanja oko Distrikta Brčko.

Jedno vrijeme podaci su unošeni u baze u RS i FBiH. međutim kasnije je Vlada Brčko Distrikta na svojoj stranici svaki dan obavještavala javnost o dnevnom presjeku o koronavirusu.

Na kraju pozivamo nadležne i kantonalne institucije i sve ostale da povedu reda o tome kako i gdje unose podatke o preminulim i novozaraženim od virusa korona. Mi smo mala zemlja koja na prvom mjestu zbog ovakvih stvari gubi povjerenje sopstvenih građana, kasnije i zemalja EU, te i ostalih koji žele doći ovdje. Jesmo komplikovana zemlja, ali olakšajmo sebi, poštujmo Zavod za javno zdravstvo FBiH i Instut za zdravstvo RS kao i Vladu Brčko Distrikta. Šaljite tačne podatke, unosite na vrijeme, oni će zatim novinarima a mi ćemo potom javnosti naše Bosne i Hercegovine i drugim zemljama.

#BiH