Članak

Kapidžićev reket: Ko prodaje maglu i trguje polutantima

A kakva je igra otkriva Semir Efendić, načelnik sarajevske općine Novi Grad.

Piše: Rasim Belko


Ministar Faruk Kapidžić, osim što ne poštuje novinare, počeo je s nepoštivanjem Ustava i pravnih akata ove države, njenih entiteta i nižih nivoa vlasti.

Svojom bombastičnom pričom ovih dana na neki način je najavio da će u Sarajevu gradnja biti omogućena samo po nekoj studiji, odnosno da više nema gradnje visokih zgrada uz koridore “Miljacka” i “Gradska saobraćajnica”.

Uskrsnulo Ministarstvo prostornog uređenja i njegov ministar pravdaju sve zagađenjem zraka. Pozivaju se na studije umjesto na zakone. Igraju neku svoju igru.

A kakva je igra otkriva Semir Efendić, načelnik sarajevske općine Novi Grad.

“Pozadina svega ovoga nije zagađenje, nego po mom mišljenju blokada grada iznutra, uvođenje nekog sofisticiranog reketa za sve koji bi nešto htjeli da grade”, poručuje Efendić na konferenciji za novinare.

Uz sve, s pravom optužuje Kapidžića da se miješa u poslove općina i njihovih načelnika.

Da načelnik Novog Grada nije daleko od istine pokazuje nekoliko primjera. Aktuelni ministar Faruk Kapidžić projektovao je najveći toranj u Sarajevu, onaj kompanije Avaz - roto press. Tada nije vodio računa ni o zagađenju zraka niti o bilo čemu.

Uzeo pare i završio posao. Danas kada je ministar, čini još jednu stvar. Iako je iza tornja brdo Hum, i padina odakle sigurni smo dolazi dio ventilacionog zraka, u navodnoj studiji to nije ventilacioni koridor. Je li taj prostor ostao neobilježen zbog gradnje novog tornja, to će ministar jednog dana morati odgovarati. Kao što će morati odgovarati kako je moguće da zabranjuje gradnju manjih objekata, pod pričom o zagađenju, a da je najveći toranj izuzet iz cijele priče.

Drugi primjer je Sarajevo Tower. Uvrnuta visoka zgrada koncipirana je tako da izgleda kao brana protoku zraka.

Treći primjer je veliki tržni centar Al Shiddija, poznatiji kao Sarajevo City Center. Ne da nije odmaknut od ventilacionog koridora, nego je napravljen na koridoru, na cca 10 metara od saobraćajnice.

Ono što također baca sumnje na namjere Ministarstva i ministra Kapidžića je činjenica da ventilacioni koridor “Glavna saobraćajnica” po navodnoj studiji završava u području Stupa, ali prije prostora na kojem je izgrađena i na kojem se i danas gradi kompleks Tibra.

Kako to da nema ventilacionog koridora do Ilidže kada se u njenoj pozadini nalazi planina?

U ranijim tekstovima Patrije pisali smo da je prvobitna studija u određenim mjerama promijenjena, pa se pitamo odnosi li se to upravo na završetak ventilacionog koridora prije Tibre.

Sarajevo problem zagađenja ima posljednjih pedesetak godina. Na to ukazuje i Efendić, ali dodaje: “Postavljam hipotetičko pitanje: da se ništa više ne izgradi u Sarajevu da li bi nestalo zagađenja zraka”?

Gradnja uz prihvatljive standarde uključujući i one koji se tiču zagađenja zraka neće ugroziti zrak i život u Sarajevu.

Postoje i studije koje ukazuju na to da visoke zgrade pojačavaju ventilaciju zraka.

Zašto onda ministar prije udara na sarajevske općine nije na propisan način zatražio jednu takvu studiju. Možda bi mu ona pokazala kako se grade zgrade koje ne smetaju ventilaciji zraka. Bez obzira na gabarite.

Od građenja ima puno većih problema. Loženje svega i svačega po mnogima koji se razumiju je jedan od ključnih. Vlada Kantona Sarajevo ni do danas nije pronašla način kako da u saradnji s građanima riješi taj problem.

U tom grmu možda i leži jedan od zečeva u Kapidžićevoj priči.

Izbori se bliže, zima također. Sa zimom dolazi i zagađenje. Je li Vlada KS koju je silom prilika u jednom trenutku vodio Kapidžić navedenom instrukcijom pokušala sakriti sav nerad na rješavanju zagađenosti zraka.

Kako god da okrenemo priča ima više lica, ali obraza nema. Jer, da aktuelna Vlada KS i stranke koje je čine imaju obraza, gradnju kao problem zagađenja ne bi smjele spomenuti. Sve što je do sada izgrađeno, a odudara od onog što je normalno i obostrano dobro, izgrađeno je pod patronatom SDA, SBB, DF.

Osim sofisticiranog reketa, kako odluke i instrukciju Kapidžića kvalifikuje Efendić, javlja se još jedna mogućnost. A šta ako Al Shiddiju ne odgovara da u Novom Gradu bude izgrađen najmoderniji Kongresni centar.

Načelnici sarajevskih općina već su potpisali zahtjeve prema Vladi KS i pokazali da neće poštovati instrukcije po Kapidžićevim željama.

Jer, veliki je broj gradova s visokim zgradama, a problema sa zagađenjem nema. Jer, tamo je neko gledao kako se gradi, grije, odlaže otpad. U Kantonu Sarajevo najviše se gleda kako da neko “klepi”.

A kako se namjerava “klepiti” objašnjava Efendić: “Prvo će se reći da ništa se ne može graditi, nego će Ministarstvo svojim nekim kompjuterskim analizama određivati gdje se može graditi. A onda će se pojaviti neka “naša” firma koja će raditi te analize”.

“Mi sada imamo jedan slučaj podnesenog zahtjeva za izgradnju bolnice u blizini Doma zdravlja Novi Grad. Radi se o kombinaciji domaće i strane investicije u visini 60 miliona KM. U pitanju su ASA Grupacija i njihovi partneri. Studiju za taj projekat uradio je Medicinski fakultet iz Beča, partner bi trebao biti Siemens i sada bi mi trebali odbiti njihov zahtjev po instrukcijama Ministarstva. Mi ćemo kao Općina izdati urbanističku saglasnost. Pozivamo Vladu i Ministarstvo da se ne igraju ovim, jer ćemo doći u pravni haos kakav nam ne treba”, poručuje Efendić i od Kapidžića traži da se bavi svojim poslom.

Nadamo se da će ga Kapidžić i poslušati i da ćemo do zime imati kakav takav pomak u smanjenju zagađenja koje izazivaju ložišta s lošim i neekološkim gorivom.

Šuplje priče i studije to neće riješiti.

#BiH