SARAJEVO, (Patria) - Albin Muslić, zastupnik SDP-a u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine za N1 je kazao da problem migranta ne može biti problem samo jednog kantona u BiH, te da se problem migrantske krize mora vratiti na početak, jer mehanizmi postoje i trebaju se primjenjivati. Mjere koje je Unsko-sanski kanton uveo su samo nastavak mjera iz marta, i posljednji vapaj jednog kantona da se krene rješavati ovaj problem.
"Nekoliko puta raspravljamo o istom, o migrnatima i problemima. Evo već tri godine. Imamo okvire u kojima se moramo kretati, ali migrantska kriza zaslužuje pažnju i Federacije BiH u cjelini, a ne samo USK i dvije općine. Imali smo nekoliko pokušaja da se sistemski riješi problem migrantske krize, ali tih rješenja nema - osim finansijske pomoći koju smo dobili kroz budžet od 4 miliona KM, na inicijativu zastupnika iz Krajine. To je kap u moru problema koji opterećavaju građane. Treba nam koordinirana aktivnost u BiH", rekao je Muslić za N1.
"Imamo 10 kantona, ne možemo mi migrnte prebacivati iz jednog u drugi i treći. Općine i gradovi donose svoje odluke, sve završava u Vijeću ministara. Ssjeti se nesihnroniziranost", dodao je.
Mjere o zabrani ulaska migranata i njihovog prevoza u USK su samo produženje mjera iz marta, kazao je. No, koliko su one provodive?
"Mjere koje su jučer objavljene su nastavak ranijih mjera iz marta mjeseca. Moramo ih shvatiti kao posljednji vapaj da se krene rješavati migrantska kriza na nivou BiH. Građani USK se osjećaju kao da su sami. Eskalacija u proteklih nekoliko dana je ubrazala ponavljanje mjera. Kada građani izađu na ulicu - kasno je. A imamo i COVID krizu. O mjerama se može raspravljati, ali to je pokušaj jednog kantona da se spriječi priliv migranata", poručio je.
Više puta je kazao, i u razgovoru, ali i proteklih mjeseci, pa i godina, da su građani USK sami.
"Ne ulazim u razloge boravka migranata ovdje. Ali, koliko bi se mi zadržali na plaži Tunisa da smo ušli nelegalno. Veoma kratko. Postoji mehanizmi. Dobar dio njih je nelegalno ušao. Imaju mehanizmi", kazao je.