SARAJEVO, (Patria) - Privremena istražna komisija Predstavničkog doma Parlamenta BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama na čijem je čelu Damir Arnaut održat će sjednicu 26. avgusta kada će se pred članovima Komisije pojaviti predsjednik Suda BiH Ranko Debevec.
S obzirom na aktuelna dešavanja na relaciji Tužilaštvo BiH - Sud BiH i svojevrsni sukob Debeveca i glavne tužiteljice Gordane Tadić, a koji sve više izmiče kontroli, svakako će Debevec imati šta kazati. U javnosti su se pojavile informacije da Tužilaštvo vodi istragu o sumnjama u navodne kriminalne radnje Debeveca, kao i o njegovom tajnom identitetu u Španiji.
Saradnju sa Komisijom prvo je odbio predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija i to na način da je saopćeno kako članovi VSTV-a, te sudije i tužioci ni na koji način neće učestvovati u radu Komisije.
Tada se oglasila Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH koja je na svom zvaničnom Tviter profilu upozorila VSTV BiH da bi trebalo znati da je sistem kontrole i ravnoteže temelj slobodnog, demokratskog društva.
"Naređivanje službenicima pravnog sektora da ne sarađuju sa zakonodavnim odborom predstavlja čin djelovanja protiv odgovornosti i nezavisnosti pravosuđa", navedeno je u objavi na Twitteru Ambasade SAD-a.
Samo nekoliko dana kasnije VSTV donosi novi zaključak u kojem se odobrava saradnja sa Komisijom.
"Sudovi i tužilaštva mogu Predstavničkom domu Parlamenta BiH i njenim tijelima dostaviti podatke iz službene evidencije ili o radu institucije na zahtjev, za koje procijene da ne ugrožavaju nezavisnost pravosuđa, bez dostavljanja bilo kojeg podatka o pojedinačnim predmetima. Sudije i tužioci koji samostalno odluče da se odazovu na poziv privremene istražne komisije, dužne su tom prilikom suzdržati se od odgovora na pitanja ili komentarisanja, sudskih, tužilačkih i disciplinskih predmeta", zaključeno je na sjednici.
Još nije poznato da li će se pred Komisijom pojaviti i glavna državna tužiteljica Gordana Tadić protiv koje je Ured disciplinskog tužioca otvorio predmet nakon objava medija da je na osnovu fiktivnog ugovora o zakupu stana od 25 kvadrata tužila državu BiH potražujući naknadu za odvojeni život.
Oslobođenje je objavilo da je Tadić u tužbi protiv Bosne i Hercegovine, podnesenoj 13. marta 2019. godine, navela da je od 1. aprila 2016., pa sve do 28. februara 2019. godine bila podstanar u stanu Milana Milidraga u Gradačkoj ulici na broju 29. Kao dokaz je priložila Ugovor o zakupu stana potpisan 1. juna 2015. godine. Sud BiH je u decembru 2019. presudio da država BiH Gordani Tadić, pored ostalih troškova, isplati i 5.250 KM za troškove smještaja u toku rada.
Državu BiH je ponovo tužila 31. decembra 2019. godine i tražila je da joj se nadoknade troškovi odvojenog života i smještaja od 1. marta 2019. do 31.12.2019. godine.
No, Oslobođenje je u posjedu dokumenata koji dokazuju da Tadić nikada nije boravila u stanu od 25 kvadrata kao i da je stan prodat drugoj osobi u vrijeme kada je Tadić navela da je tu živjela. No na istoj adresi i spratu stan posjeduje sin glavne tužiteljice.