Piše: A. Vrabac
Mjesec dana čekalo se na prijedlog SBB-a i DF-a za popunu dvije ministarske pozicije u Vladi KS, a onda se pokušalo za dan izvršiti imenovanje što (vladajućoj) koaliciji nije pošlo za rukom.
Nakon što je 15. jula ostavku podnijela Jasna Agić, ministrica rada i socijalne politike zbog zdravstvenih razloga SBB je pokrenuo proceduru izbora kandidata za tu poziciju.
Samo nekoliko dana nakon Agić ostavku je podnio i ministar zdravstva Rusmir Mesihović (DF), također iz zdravstvenih razloga. I dok se Agić uredno pojavljivala na poslu dok ne bude završena procedura prihvaćanja ostavke i imenovanja, Mesihovića niko nije vidio mjesecima. On je ovlastio pomoćnicu Almu Kadić da ga mijenja, ali usred krize sa pandemijom koronavirusa, izolatorija, upravljanja, nabavke opreme i drugih brojnih pitanja kojima se isključivo mora baviti Ministarstvo zdravstva ono je obezglavljeno jer je i Kadić na bolovanju kao i još četiri uposlenika.
Iako je DF vrlo brzo izašao sa kandidata za tu poziciju i predložio doktora Nijaza Štitkovca koalicioni SBB je poručio da ga neće podržati. Premišljao se DF i udovolji SBB-u i pored teških i grubih riječi predložiše novu kandidatkinju Draženku Malićbegović. Ženu koju predsjednik DF-a Željko Komšić ne poznaje i ne zna ništa o njoj, a koja bi trebala biti prva linija odbrane građana BiH od koronavirusa. Niko ne spori da je Malićbegović upućena s obzirom da radi u Ministarstvu civilnih poslova koje je zaduženo za aktivnosti vezane i za zdravstvo, ali praviti "novu rupu" da bi pokušali "začepiti drugu" jednostavno nema logike.
Prijedlogu Malićbegović usprotivio se i dio opozicije zbog tvrdnji udruženja logoraša iz Žepča da je Malićbegović tokom rata navodno odbila pružiti adekvatnu pomoć logorašima.
I dok je trajala saga oko kandidata, a kriza trajala, “ulogu” ministra zdravstva preuzeo je premijer Mario Nenadić. Pokušavajući pomiriti sve strane i popuniti sve rupe u sistemu koji već 25 godina ne funkcioniše Nenadić je završio u bolnici. Iako javnosti nije bilo poznato koga je SBB predložio umjesto Agić niti da li imaju namjeru podržati kandidata DF-a, kao grom iz vedra neba zakazana je sjednica Komisije za izbor i imenovanje za četvrtak 20. avgusta nakon što je rješenja o razrješenju i imenovanju ministara Nenadić potpisao 18. avgusta. SBB je kandidirao Anelu Mešić, 36-godišnjakinju sa završenim Saobraćajnim fakultetom i radom u turističkom sektoru (stjuardesa, turističke agencije) da vodi resor rada i socijalne politike.
Istog dana kada i Komisija bila je zakazana i redovna sjednica Skupštine KS. Dio zastupnika tvrdio je da se ta sjednica može dopuniti tačkom razrješenja i imenovanja, dok je opozicija navela da bi to bilo grubo kršenje propisanih procedura i Poslovnika.
Imenovanja su na Komisiji prošla, a zatim Kolegij Skupštine donosi odluku o hitnoj sjednici koja je “ugurana” prije redovne gdje se trebalo raspravljati o borbi protiv koronavirusa. Sam početak pokazao je da ta hitna sjednica ne ide u dobrom pravcu. Rasprave oko procedura, načina rada Komisije za izbor, nepostojanje informacija o biografijama kandidatkinja o kojima su zastupnici saznanja imali iz medija, unijeli su dodatni nemir među zastupnike. Nakon pauze koju je zatražio Klub DF-a sjednica je nastavljena, a na prijedlog zastupnika SBB-a Zvonka Marića, a zatim i rukovodstva Skupštine sjednica se prekida.
Premijer Nenadić vidjevši kako se stvari odvijaju odlučuje da imenuje v.d. ministra zdravstva KS. Tu odluku donijet će naredne sedmice ukoliko ne bude održan nastavak hitne sjednice i imenovane ministrice u Vladi KS. U ionako teškim uslovima Vlada KS radi u krnjem sastavu, a rješenje se ne nazire.
Na redovnoj sjednici zastupnik Aljoša Čampara upitao je kada će Vlada KS početi raditi u punom kapacitetu, a ako to nije moguće da se razmisli o ekspertskoj vladi koja bi vodila KS u ovoj i zdravstvenoj i ekonomskoj krizi. Takvom mišljenju pridružio se i jedan zastupnik iz DF-a.
I dok dio Skupštine KS smatra da većina SDA, SBB i DF sa Harisom Plehom nije stabilna te da je to razlog prekida sjednice, drugi dio je mišljenja da se priprema rekonstrukcija Vlade KS i to vrlo brzo.