Članak

Policajcima iz akcije Dar ponovo određen pritvor, odbrane pišu nove žalbe

Inače, pritvor je određen nakon ročišta koje je bilo zatvoreno za javnost

(Patria) - Nakon što je uvažena žalba advokata policajaca uhapšenih u akciji „Dar 1“ kojima je određen pritvor 14. avgusta Sud je ponovo odredio pritvor za sve uhapšene.
Podsjećamo, Odluka o određivanju pritvora bila je vraćena na ponovno odlučivanje, ali je sud ponovo odredio pritvor, a odbrane će, kako nam je potvrđeno, ponovo uputiti žalbu.

Inače, pritvor je određen nakon ročišta koje je bilo zatvoreno za javnost, a do danas je ostalo nepoznato šta se tačno policajcima stavlja na teret. Poznato je da nije riječ o organiziranoj grupi, ali je Općinski sud Sarajevo odredio jednomjesečni pritvor na prijedlog Tužilaštva KS. 

Kako je navedeno iz Uprave policije MUP KS nakon hapšenja 18 policajaca pripadnika Jedinice za saobraćaj iskazuju spremnost i odlučnost da se obračunaju sa svim pojedincima koji na bilo koji način narušavaju ugled policije Kantona Sarajevo, te iste pozove na odgovornost u skladu sa zakonom.        

Javnost bi svakako trebala znati koja se krivična djela stavljaju na teret uhapšenim policajcima kao i ima li odgovornosti nadređenih lica.

Jer, prema informacijama koje su objavljene ovaj slučaj je trebao biti ranije procesuiran. Da li to znači da je prvi čovjek Uprave policije MUP KS znao za ovakve ili slične slučajeve ali da nije reagirao s obzriom da je najavio i slične aktivnosti. Posebno je sporna zabrana komunikacije osumnjičenih s porodicom, odnosno trećim licima. U praksi se to primjenjuje za pritvorenike osumnjičene za teška krivična djela, terorizam, ubistva. 

O kršenju ovih ljudskih prava postoji i presuda Ustavnog suda BiH u slučaju Amira Zukića kada je Ustavni sud BiH utvrdio povredu prava na porodičan život iz člana II/3.f) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 8. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Tada je Ustavni sud ukinuo Rješenje Općinskog suda u Sarajevu broj 65 0 K 595527 17 Kv 13 od 17. marta 2017. godine i Rješenje Općinskog suda u Sarajevu broj 65 0 K 595527 16 Kpp od 9. marta 2017. godine u dijelu koji se odnosi na posjete porodice (supruge i djece) apelantu za vrijeme trajanja mjere pritvora.

Također, istim rješenjem apelantu je zabranjeno korištenje telefona u pritvorskoj jedinici Kazneno-popravnog zavoda Zenica za vrijeme trajanja mjere pritvora iz člana 146. stav 1. tačka b) ZKPFBiH ili do druge odluke suda. Stavom III istog rješenja izričito je Predmet broj: AP-1332/17 15 Odluka o dopustivosti i meritumu navedeno da se „ove zabrane (...) ne odnose na kontakt sa braniocima, te pritvorenik ima pravo slobodne i neometane veze s braniocima“.

Inače, porodicama je onemogućena i posjeta zbog epidemiološke situacije, pa se otvoreno postavlja pitanje zbog čega je ovakav pristup policajcima. 

Advokati nisu i ne mogu govoriti o težini krivičnih djela, ali Patria nezvanično saznaje da se neki među uhapšenima terete za mito u vidu kolača, soka i slično.

#BiH