(Patria) - Ministarstvo finansija i trezora BiH je dalo saglasnost za prijem šest upražnjenih pozicija u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva još 11. avgusta 2020., pa iz Sidnikata ove Agencije očekuju i mole Vijeće ministara na čelu sa Zoranom Tegeltijom, da u što kraćem roku uvrsti ovu tačku dnevnog reda.
„Nema pravnih i drugih neusaglašenosti da popunimo pozicije stručnim ljudima, farmaceutima koji su nam neophodni za izvršavanje poslova u analizama kvaliteta lijeka. Isto tako molim, preklinjem Stručno Vijeće Agencije za lijekove i medicinska sredstva i menadžment Agencije da se aktivno uključe za popunjavanje preostalih nepopunjenih pozicija u Agenciji, a sve radi boljeg i kvalitetnijeg rada i funkcionisanja Agencije koja je u službi očuvanja i unapređenja zdravlja pacijenata na cijeloj teritoriji BiH“, ističe Ramo Rustemović, predsjednik Sindikata.
Dodao je da je materijalni status uposlenika još uvijek loš, ponižavajući.
„Ne vidim nijednu incijativu u smislu poboljšanja, a pogotovo ne znam ili nisam obaviješten da se u ovom trenutku neko bavi tim pitanjem od rukovodnih struktura Agencije, da li je razgovarano sa Ministarstvom civilnih poslova ili eventualno upućen zahtjev.
Evo šanse za Stručno Vijeće Agencije, da pokaže i opravda svoju ulogu u svemu ovome. Zašto se ne ide u izmjenu Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, kroz koji bi se najbrže rješavao status Agencije i uposlenika. Agencija za lijekove ne bi trebala da bude talac politika i da bude tretirana kao najobičnija birokratska institucija.
Donosimo finansijska sredstva, punimo budžet, u susjedstvu Agencije za lijekove su Regulatorna tijela, same odlučuju o prijemu, edukaciji i materijalnom statusu zaposlenih. Ovakav loš materijalni status stručnih ljudi direktno nas vodi u problem da na konkursima za prijem neće biti zainteresovanih kandidata.
Sada nam se dešava da primimo mlade ljude, obučimo ih, dobro edukujemo, uredno se zahvale i nađu angažman u evropskim laboratorijama jer smo mi član EDQM-a Mreže Službenih Laboratorija za kontrolu kvaliteta lijeka Vijeć Evrope(OMCL), nosioci ISO/IEC 17025“, napominje Rustemović.