SARAJEVO, (Patria) - Ako pogledate kroz istoriju, ekonomska integracija nije garancija političkog pomirenja, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Čarls Kapčan (Charles Kupchan), član američkog Savjeta za vanjske poslove (Council on Foreign Relations) i profesor Univerziteta Georgetown, povodom sporazuma koji su u petak potpisali Srbija i Kosovo sa SAD-om.
“Zapravo, u velikom broju slučajeva koji meni padaju na pamet imali ste ekonomsku integraciju bez velikog političkog uticaja. Zato mislim da je važno da se nastave razgovori Prištine i Beograda više u političkom pravcu. U suprotnom, mogli biste vidjeti povećanje trgovine između Kosova i Beograda, nove granične prelaze, autoputeve – a da to ne vodi ka političkoj normalizaciji,” ističe Kapčan.
"Mislim da se sa sigurnošću može reći da je značajan korak napred u pravom smeru da su lideri Kosova i Srbije potpisali sporazum koji bi trebalo da vodi većoj ekonomskoj integraciji. To je velika stvar imajući u vidu koliko su komplikovani odnosi ove dvije zemlje od kada je Kosovo proglasilo nezavisnost. Ne želim da prenaglašavam značaj sporazuma. Ne bih se složio sa Donaldom Trumpom da je ovo istorijski iskorak, jer ostaje još dosta posla da se obavi. Vidjeli smo u prošlosti da se sporazumi koji su postignuti o željeznicama ili autoputevima, ne primjenjuju uvijek. Sačekajmo da vidimo šta će se dogoditi", dodaje Kapčan.
Poručuje da postoje razlozi za optimizam i zadovoljstvo.
"Jedna od stvari koje me brinu, gledajući u detalje sporazuma, jeste da je on gotovo isključivo ekonomski po svojoj prirodi i ima veoma malo političkog sadržaja. Mislim da je glavni politički sadržaj u sporazumu da Kosovo neće tražiti članstvo u međunarodnim organizacijama u narednih godinu dana, a da će se srbijanska strana suzdržati od kampanje povlačenja priznanja. Skoro sve ostalo se odnosi na ekonomske veze ili humanitarna pitanja. Ako pogledate unazad, sporazumi koji su primarno ekonomski i kojima nedostaje političkog sadržaja, ne ostvare proklamovani cilj", naveo je Kapčan u razgovoru za Radio Slobodna Evropa..