Članak

OSVRT Palmer i zaključci: Građanska opcija svjetlo u BiH!

Sastanak Nermina Nikšića, Elmedina Konakovića i Predraga Kojovića sa Palmerom zantno je duže potrajao nego je planiran, skoro duplo duže.

A. Čorbo-Zećo


Matthew Palmer, zamjenik pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država i specijalni izaslanik State Departmenta za Balkan boravio je u službenoj posjeti Bosni i Hercegovini, a nakon svih izjava situacija je potpuno jasna i međunarodni zvaničnici i sam Plamer, iako su detalji susreta ostali iza zatvorenih vrata, daju punu podršku građanskoj opciji BiH.

Sastanak Nermina Nikšića, Elmedina Konakovića i Predraga Kojovića sa Palmerom znatno je duže potrajao nego je planiran, skoro duplo duže. Jasno je poručeno da oni bi mogli biti svjetlo u BiH, a poznato je da je Palmer imao riječi hvale za Vladu KS koju je činila šestorka. I sastanak sa čelnicima stranaka koji su sada opozicija jasno pokazuje opredijeljenost za dalju podršku.  

Niti jedan od navedenih lidera stranaka nije mogao otkriti detalje, ali izvori iz Ambasade SAD-a ističu i da je Konaković amnestiran od priče o njegovom radikalizmu, a koje najviše u medijima zastupa Željko Komšić i DF, ona stranka koja je otišla u zagrljaj s nacionalističkim strankama i poslužila SDA-u kao alibi da i građanski probosanski blok stoji iza takve politike. 

Kao što to biva sve jasnije, da bi BiH profunkcionirala u punom smislu riječi kao demokratska zemlja u građanima BiH ne treba gledati ni Bošnjake, ni Hrvate, ni Srbe, potrebno je vidjeti naprosto ljude, građane.

Naravno status građanina apsolutno nikoga niti sprječava, niti ograničava u ispoljavanju i očuvanju nacionalnog i vjerskog identiteta. 

Ali upravo u tom konceptu treba tražiti spas. Treba govoriti samo o redu vrijednosti, doživljavajući građanina i sve ono što iz toga pojma proizlazi kao prednost pred svim drugim, ali ne zanemarivati i gušiti ništa od tog drugog.

Željko Komšić ne tako davno govorio je kako Bosna i Hercegovina će kad tad biti građanska država. 

„Svi mi znamo da to ne može biti doslovno sutra, ali svi mi koji volimo državu Bosnu i Hercegovinu moramo imati tu vrstu svijesti. Nikada ne smijemo napustiti ideju građanske države, jer bi to značilo izdaju svih onih koji su dali živote za BiH”.

No, nije dovoljno samo reći nešto, nego treba i primijeniti kroz političko djelovanje.

Upravo zato se koncept „četvorke“ svidio američkoj administraciji, a Komšić je propustio priliku biti dio toga. 

Kada su u pitanju političke partije tzv. građanske i lijeve orijentacije sa sjedištem u Sarajevu, inicijative koje su za cilj imale ujedinjenje, ili barem neku vrstu zajedničkog nastupa na izborima, sežu još od perioda pred lokalne izbore 2016. godine. Sve je propalo, pa je pokušaj udruživanja i sa strankama centra ostala dobra politička priča sa porukom da još uvijek nije kasno za BiH.

To su prepoznale i zemlje EU, ali i SAD. Jasno se to može iščitati iz Palmerovih poruka.

"Govor mržnje u BiH nije put ka budućnosti kakvu želite za sebe ili svoju djecu", rekao je Palmer.

A, ne treba vam puno da shvatite ko mržnju sije i da nacionalističke stranke ohrabrene „satelitima“ predstavljenim kao građanski dio vlasti, vuku BiH u retrogradnu prošlost gdje žive samo mržnja i smrt.

#BiH