(Patria) – SAD će blokirati sve kineske proizvode za koje se sumnja da su rezultat prisilnog rada u regiji Xinjiang, uključujući one koji se proizvode u koncentracionim logorima gdje se prisilno drže pripadnici ujgurske manjine.
Ovaj potez zvaničnog Washingtona uslijedio je nakon što je EU zatražila od Beijinga da dopusti nezavisnim posmatračima ulazak u Xinjiang, kao i druge ustupke kao uvjet realizacije velike investicije od strane EU.
Predstavnik američke agencije za carine i zaštitu granice, Mark Morgan, optužio je kinesku vladu za 'sistematsko zlostavljanje ujgurskog naroda' kao i drugih manjina.
- Prisilni rad je okrutna zloupotreba ljudskih prava, ističe Morgan.
Blokirani proizvodi uključuju pamuk, odjevne predmete, proizvode od kose i elektronske aparate od određenih proizvođača u Xinjiangu, kao i one proizvedene u 'centru za obrazovanje i trening' za koji zamjenik sekretara za sigurnost Ken Cuccinelli tvrdi da je centar za prisilni rad.
- To nije obrazovni centar, to je koncentracioni logor, mjesto gdje su vjerske i entičke manjine predmet zloupotrebe, i gdje su prisiljene raditi u strašnim uvjetima bez resursa i bez slobode, kazao je novinarima Cuccinelli i dodao da se radi o 'ropstvu savremenog doba' te da kineska vlada 'mora zatvoriti koncentracione logore'.
Istovremeno, predsjednik vijeća EU Charles Michel u razgovoru sa kineskim predsjednikom je ponovo izrazio zabrinutost zbog načina na koji Kina tretira 'manjine u Xinjiangu i na Tibetu, kao i aktiviste za ljudska prava i novinare'.
- Zahtijevamo pristup Xinjiangu za nezavisne posmatrače, kao i oslobađanje švedskog državljanina Gui Minhaija i dvojice kanadskih državljanja koji su vansudski pritvoreni, insistira Michel.
Grupe za ljudska prava, akademici i novinari dokumentirali su surovo slamanje ujgurskih i drugih muslimanskih manjina u Xinjiangu, a neke od metoda uključuju prisilnu sterilizaciju, prisilni rad, masovna zatočenja, kao i najstrožija ograničenja kretanja, ali i ona vjerska.
U ovim izvještajima se navodi da je oko milion Ujgura zatočeno u kampovima gdje im se raznim metodama 'ispire mozak', iako ih Beijing predstavlja kao centre za strukovno obrazovanje s ciljem prevencije islamskog radikalizma.