SARAJEVO, (Patria) – Univerzitet u Sarajevu 16. jula je prema naredbi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS donio informaciju o organizaciji rada organizacionih jedinica UNSA u okolnostima prevencije i spriječavanja širenja koronavirusa.
U skladu s tim naredbama bilo je potrebno obezbijediti anketni list ili izjavu da uposlenik nije bio u kontaktu sa zaraženom osobom i da ne dolazi iz zemlje visokog rizika.
Organizacione jedinice obavezne su sve informacije i obavještenja koje se odnose na eventualne promjene okolnosti u pogledu prevencije i zaštite širenja virusa na organizacionim jedinicama dostaviti Rektoratu Univerziteta.
Ta praksa popunjavanja izjave za uposlenike fakulteta još uvijek je na snazi te se ona svakodnevno provodi. No, postavlja se pitanje opravdanosti svakodnevnog potpisivanja izjave, odnosno koja je svrha tih izjava za uposlenike koji svaki dan dolaze na posao. Velika većina radnih kolektiva uvela je sistem mjerenja temperature pri dolasku na posao i obaveznu dezinfekciju, dok anketne listiće odnosno izjave potpisuju isključivo posjetioci ili gosti.
Iz preporuka Zavoda za javno zdravstvo KS jasno je predviđeno da uposlenici koji razviju simptome ne trebaju dolaziti na posao.
„Oni imaju obavezu da se odmah telefonski jave nadležnom ljekaru i prijave simptome. Takođe osoba treba obavijestiti sve svoje privatne i službene bliske kontakte koji su bili bez maske, na kraće od 1m i duže od 15 minuta da je kod njega detektovan SARSCoV2 virus. Zaražena osoba postaje infektivna 2 dana prije pojave simptoma ili kod asimptomatskog Covid pozitivnog, dva dana prije datuma uzorkovanja za rtPCR test“, navodi se u preporukama.
Jedan od vidova borbe protiv širenja koronavirusa je i lična odgovornost svakog pojedinca i prema vlastitom i prema tuđem zdravlju. Očekivano je da uposlenik koji ima simptome Covid 19 ili teške prehlade sa sličnim simptomima ne dolazi na posao ili u radni kolektiv.
Umjesto potpisivanja izjava za koje se troši i velika količina papira, a koje i ne moraju biti mjerodavne jer postoje i asimptomatski slučajevi potrebno je pojačati mjere samozaštite (zaštitna maska, rukavice po potrebi, dezinfekcija i propisna udaljenost od 2 metra).