Članak

Tadić: Tužilaštvo BiH u ovom trenutku najjača pravosudna institucija

Ona je kasnije tokom diskusije složila se da može biti i Vrhovni sud BiH ali da treba biti jedno više tijelo od Suda BiH. 

SARAJEVO, (Patria) - Glavna tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine Gordana Tadić u svom današnjem obraćanju pred Privremenom istražnom komisijo Predstavničkog doma PS BiH o stanju u pravosuđu kazala je kako nije bila dužna doći na ovu komisiju. Ona je istakla kako se sva pitanja za promjene u pravosuđu moraju sistemski rješavati.

"Dok imamo ove zakone, mi ćemo raditi na osnovu ovih zakona. Kad donesete nove, radit ćemo u skladu s njima. Praksa mora biti ujednačena kada je riječ o radu Tužilaštva i Suda BiH. Mora se formirati Apelacioni sud BiH koji imaju sve zemlje u regionu, a koji bi ispravljao greške u pravosudnim postupcima. Nas je mnogo, ja imam 57 tužitelja i svake godine smo uredno ocjenjivali svoje tužitelje i podnosili izvještaje VSTV-u. Ovdje moramo izmijeniti i uskladiti načine podnošenje izvještaja Tužilaštva i Suda BiH", naglasila je Tadić.

Ona je kasnije tokom diskusije složila se da može biti i Vrhovni sud BiH ali da treba biti jedno više tijelo od Suda BiH. 

Govoreći o finansijskim kartonima istakla je kako bi svi nosioci pravosudnih funkcija trebali podnijeti izvještaje prije stupanja na dužnsot, tokom i nakon okončanja karijere i da bi to zakonski uredila. Tadić je govorila i o članu 7. Zakona o Sudu BiH, a što je bilo jedno od pitanja i Alme Čole iz Komisije. 

„Mislim da se mora mijenjati Zakon o OSA-i i Zakon o nadzoru nad radom OSA-e jer u određenim slučajevima Tužiteljstvo nema ulogu pri pokretanju krivičnog postupka kada je u pitanju zaštita integriteta i suvereniteta BiH sve se to traži od Tužiteljstva BiH. Mislim da bi trebalo ispoštovati odluku Ustavnog suda i u te aktivnosti uključiti i Tužiteljstvo BiH i da bi to bilo korisno“, kazala je Tadić. 
 
Kazala je da VSTV kao krovna institucija mora pretrpjeti određene izmjene, i oni su toga svjesni, ali da oni uvijek mogu očuvati samostalnost nosioca pravosudnih institucija.

"Tužilaštvo BiH nema nadležnosti nad ostalim tužilaštvima u BiH, ali s obzirom da dugo radim, imam izuzetno dobre odnose sa svim kolegama tužiteljima u BiH. Tužitelji provode istrage, zastupaju u prvom, drugom i trećem stepenu pravosudnih postupaka, do konačnih presuda i ja mislim da je to dobra praksa. Svako u ovoj zemlji se mora osjećati sigurnim kada je riječ o radu pravosuđa", kazala je Tadić. 

Kada se biraju nosioci pravosudnih funkcija mora se voditi računa o karijernim nosiocima pravosudnih funkcija čime bi rad bio efikasniji i brži. Tadić je odbacila navode da Tužilaštvo BiH neće raditi na predmetima izbornih prevara već će raditi ono što je iz njihove nadležnosti. Ona je istakla da samo dvoje sudija Suda BiH potvrđuje optužnice i da je ljudski faktor ono što ih usporava. 

Alma Čolo je istakla kako Tužilaštvo BiH nedovoljno procesuira predmete korupcije na šta je Tadić kazala da ti predmeti imaju prioritet. 

„Ja ne mogu govoriti o predmetima koji su u toku. Zadatak Tužiteljstva je visoka korupcija. Slažem se da treba više takvih predmeta. U ovom momentu radimo prilično visoke predmete korupcije i oni će biti do kraja godine okončani. Mislim da će se pokazati rezultati, a kako će biti u drugim institucijama ne znam i neću da se zamaram“, kazala je Tadić. 

Tadić je istakla kako je u ovom trenutku Tužilaštvo BiH najjača pravosudna institucija u BiH. Dodala je da nema predmeta u ladicama i da je svaki zadužen kod tužilaca. 

Zakonom su predviđeni rokovi i istraga nije neograničena, navela je glavna tužiteljica. 

"Svjesna sam percepcije javnosti, kad bih ja iznijela sve što znam, ona bi bila još gora. Ali radim na tome da se stvari poprave. Jedna od percepcija je da se ne rade najteži predmeti, a borac osuđen za krađu drva. Ali mora se znati da su razgraničene nadležnosti. Građani BiH trebaju da budu sigurni i da vjeruju u sve nas. Pitanje ilegalnih migranata, nama je dužnost da zaštitimo naše građane, pa onda migrante. Policijske agencije su spremne da se suoče sa svim izazovima", poručila je Tadić.

Zastupnik Dragan Mektić javio se za komentar i kazao da neće principijelno postavljati pitanja.

"Kazali ste da je izvještaj o radu Tužilaštava BiH usvoje na Parlamentu. Tek toliko da ne obmanjujete javnost. Govorili ste o prijedlogu VSTV-u, koliko sam vidio one se odnose na novčane privilegije i benificije. I to je to što vi pričate o naknadama. Kazali ste da poštujete Parlament, a na jednoj od sjednica rekli: "Zar vi nemate pametnijeg posla nego da raspravljate o informaciji Tužilaštva BiH u vrijeme korone". Neshvatljivo mi je koliko ste puta ponovili da nešto planirate. Vi vidite da ne postoji vladavina zakona, a vi samo planirate. Strašna je činjenica kad je saslušan jedan u slučaju "Pandora" njegova izjava je sutradan bila objavljena na 23 stranice. Novinar Siniša Vukelić je kazao na prošloj sjednici da je objavio stotine priča o kriminalu i korupciji. Pitao sam da li ga je ikad pozvao bilo koji tužilac. On je rekao da se to nije dogodilo za 23 godine rada, ali rekao je da je pozivan više puta i tražili su izvor informacije", poručio je Mektić.

#BiH