Piše: Rasim BELKO
Poslije smjene komandira Jedinice Granične policije Orašje Zdravka Sedle, Stanislava Benković, koja je preuzela dužnost komandira odmah je uočila niz nepravilnosti u radu svog prethodnika, saznaje agencija Patria od dobro obaviještenih izvora u Graničnoj policiji BiH.
Kako bismo utvrdili tačnost ovih navoda, obratili smo se Graničnoj policiji BiH, odakle je za Patriju rečeno: Rješenje o internom premještaju policijskog službenika Zdravka Sedle je samo jedno od rješenja koje se donosi nakon procjene potrebe službe za internim reraspoređivanjem policijskih službenika, a sve s ciljem unaprjeđenja obavljanja poslova i zadataka iz nadležnosti Granične policije BiH. Dakle, policijski službenik Zdravko Sedlo nije smijenjen, nego interno premješten na drugo radno mjesto u istom činu, dok je Stanislava Benković privremeno ovlaštena za obavljanje poslova i zadataka radnog mjesta zapovjednika u Jedinici Granične policije BiH Orašje, do popune ovog radnog mjesta.
Izvori Patrije navode da je Benković utvrdila da se godinama nezakonito koristila električna energija sa sezonskog Graničnog prelaza Tolisa - Burumi na način da je komandir Sedlo dopustio vlasnicima privatnih objekata (vikendica) da se priključe na električnu mrežu Granične policije i time osigurao nezakonito korištenje i trošenje struje u privatne svrhe a na račun poreznih obaveznika BiH.
Naši sagovornici pojašnjavaju da je Sedlo dopustio ilegalno spajanje i postavljanje betonskih stubova kojima je razvedena električna energija privatnim korisnicima, koji su istu trošili bez ograničenja, a račune je Sedlo, sa svojim potpisom ispostavljao kao potrošnju za potrebe Granične policije.
Na institucijama Bosne i Hercegovine je da provjere šta se to dešavala i koliko je na ovaj način oštećen Državni budžet.
Graničari s kojima smo razgovarali poručuju istražnim organima da ispitaju i utvrde odgovornost komandira Sedle koji je to dozvolio i prikrivao godinama.
Prema našim izvorima radi se o nekoliko godina korištenja električne energije bez ograničenja, a stubovi koji nose kablove su i dalje vidljivi i prema izvorima radi se o nekoliko godina korištenja bez ograničenja što se vidi iz postavljenih betonskih stubova.
Navodno je ex komandir Jedinice Orašje privatnoj osobi ustupio i kontejner Granične policije BiH, do kojeg je odvedena i rasvjeta, a napaja se električnom energijom koju plaća Granična policija.
Kontejner je inače postavljen jer je riječ o namjenskom objektu, s obzirom na to da ovaj prijelaz nema standardnu infrastrukturu.
Postavlja se pitanje odgovornosti policajaca koji su tu raspoređeni non-stop, 24 sata dnevno i kako neko može da se priključi na brojilo Granične policije bez da su to službeno evidentirali u svojim radnim nalozima?
Ništa ne bi bilo čudno da na tom prelazu nije već objavljena priča o potopljenom službenom brodu, koji je noću izvlačen iz rijeke Save sa dva traktora te na istom je nanesena ogromna šteta koja nikada nije evidentirana.
Pisali smo i o krađi službenog pištolja, posjedovanju ukradenog vozila, hapšenju graničnog policajca u Hrvatskoj.
I nakon svega nije bilo reakcije nadležnih u Graničnoj policiji i unutrašnje kontrole.
Ogorčeni graničari pitaju se kako su svi policajci i dalje na tim radnim mjestima
Za komandira Sedlu veže se i niz afera u kojima je zloupotrebljavao svoj službeni položaj, pa je tako policajce koji nisu željeli da učestvuju u njegovim mutnim radnjama slao u otkomande preko godinu dana dok su ostali bili zaštićeni, one koji su progovorili o njegovim kriminalnim radnjama je ili slao u otkomande na duge vremenske periode ili čak pokušao trajno da ih ukloni iz službe, tako da ih je slao na vanredne liječničke preglede u Sarajevo.
Na kraju su ih liječnici u Sarajevu uredno vraćali na posao, jer su potpuno zdravi.
Sagovornici su nas zamolili da javnost upoznamo "da je Granična policija 2008. godina provela vanredne liječničke preglede za sve policajce osim za komandire i načelnike, tako da jedini kome je hitno potreban vanredni liječnički pregled je upravo komandir Zdravko Sedlo, jer njegovoj izopačenosti ne bi bilo kraja da ga direktor nije maknuo sa mjesta komandira gdje je bio već 20 godina".
Dodaju da sam podatak da je neko komandir istoj jedinici 20 godina govori sam za sebe.
Nijedan komandir ne bi trebao biti duže od četiri godine u istoj jedinici.
Postavlja se pitanje odogovornosti njegovih policajaca koje je on držao godinama na istim radnim mjestima što je u suprotnosti sa tri akta direktora Granične policije o rotiranju policajaca upravo zbog izbjegavanja koruptivnih radnji.
Koji su razlozi svih nabrojanih ponašanja komandira Sedle treba da utvrde nadležne službe.
"Ne očkujemo mnogo od unutrašnje kontrole, jer upravo zbog izostanka njihove reakcije na prve javne optužbe rezultirale su osjećajem nedodirljivosti i podstrek da čini sto mu je volja kao da je jedinica Granične policije njegovo privatnio vlasništvo", poručuju naši sagovornici.
Dakle, nakon svega što smo pisali o problemima u Jedinici Granične policije Orašje rezultiralo je sklanjanjem komandira Sedle na neko drugo mjesto.
Galiću je očito prekipjelo i povukao je potez. Još da nadležnima u Vijeću ministara prekipi, imali bismo Graničnu policiju u službi države, umjesto u službi talova i privatnih interesa.
Počelo je...