Članak

Zdravstveni radnici u politici: Treba nam veća efikasnost i dostupnost zdravstvene zaštite

Predstojeći lokalni izbori mogli bi to djelimično promijeniti odluče li građani dati svoje povjerenje ženama.

SARAJEVO, (Patria) - Žene su stub porodice, ali i društva u cjelini. Nažalost, u našoj zemlji žene su nedovoljno zastupljene u političkom životu, naročito na odgovornim, rukovodećim pozicijama.
Predstojeći lokalni izbori mogli bi to djelimično promijeniti odluče li građani dati svoje povjerenje ženama koje su ostvarene, uspješne u privatnom i poslovnom životu i spremne raditi za dobrobit svoje lokalne zajednice.
 
Među takvima su i četiri ugledne sarajevske doktorice i doktorandice: prof.dr. Emina Kiseljaković, mr.sci.dr. Lejla Begović, dr Nizama Šukurović i mr Sabina Šegalo, kandidatkinje Nezavisne bosanskohercegovačke liste (NBL) za Općinsko vijeće Stari Grad. Zdravstvene radnice sa dugogodišnjom praksom i priznanjima za svoj rad iza kojih je ogromno iskustvo i brojni stručni radovi imaju samo jedan motiv za ulazak u politiku, a to je istinska potreba za korjenitom promjenom cjelokupnog sistema koji vapi za obrazovanim, čestitim i kreativnim ljudima, nosiocima tih promjena.
Na osnovu svog profesionalnog iskustva, ali i kao stanovnice ovog grada, supruge, kćerke i majke glasne su u stavu da je našem društvu potrebna veća efikasnost i dostupnost zdravstvene zaštite, prije svega primarnog zdravstvenog sistema.
 
Zdrav i zadovoljan građanin je ono što treba BiH
 
Briga čovjeka o drugom čovjeku, pomoć i zaštita onih koji tu pomoć najviše trebaju jedan je od najplemenitijih ljudskih poriva. Stoga, nije slučajno da ljekari, ljudi koji izborom svog zanimanja već stoje u službi drugih, ulaze u politiku vođeni željom da pomognu.

“Danas kad vidimo koliko je problema u zdravstvu moramo sve uraditi da dođemo do poboljšanja, jer tako pomažemo građanima i svojoj domovini. Zdrav i zadovoljan građanin je ono što treba naša Bosna i Hercegovina, a reforma zdravstva mora biti rukovođena vrijednostima kao što je ljudsko dostojanstvo, jednakost i profesionalna etika. Lokalna zajednica može puno uraditi u ambulantama i domovima zdravlja na poboljšanju usluga prema pacijentima”, stav je mr.sci.dr Lejle Begović specijaliste otorinolaringologa u JU Opća bolnica “Prim.dr. Abdulah Nakaš” klinici koja je svoja vrata širom otvorila pacijentima i gdje nadljudskim naporima pomažu oboljelima iz cijele BiH.

“Naš zdravstveni sistem je, nažalost, prilično urušen. Osim smanjenja administracije, upošljavanja kadra i sprečavanja odliva postojećih stručnjaka, nabavljanja adekvatne opreme koji su prijeko potrebni našem zdravstvu, nephodan je i holistički pristup svakom pacijentu kako bi se konzumacija same zdravstvene usluge poboljšala kroz precizno definisan put pacijenta,” smatra dr Nizama Šukurović specijalista neuropsihijatar u Zavodu za bolesti ovisnosti KS. Za izradu i implementaciju puta pacijenta zalagat će se kako kroz lokalnu, tako i kroz naučnu zajednicu jer je upravo poboljšanje puta pacijenta tema njene doktorske disertacije koja bi trebala ugledati svjetlo dana sljedeće godine.
 
Uvesti jednostavna laboratorijska testiranja u ambulantama

Ove uspješne žene vjeruju da je krajnje vrijeme da se napravi zaokret sa neuspješnih pokušaja vođenja društva - na stabilno, transparentno i stručno vođenu Bosnu i Hercegovinu. Smatraju da država počiva na lokalnim zajednicama koje čine osnovu društva i države i preduslov su stabilnog i prosperitetnog društva.

“Prije svega bi trebalo unaprijediti primarnu zdravstvenu zaštitu u smislu njene veće dostupnosti pacijentima u lokalnoj zajednici. To se može postići zaposlenjem adekvatnog broja mladih zdravstvenih radnika i formiranjem brojnih timova Porodične medicine što bi omogućilo rad svih mjesnih ambulanti u dvije smjene i pokrivenost stanovništva osnovnom zdravstvenom zaštitom na koju svi imaju pravo“, smatra prof dr Emina Kiseljaković, koja je profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

“Također, potrebno je uvesti jednostavna laboratorijska testiranja u ambulante za što kvalitetniju obradu pacijenta, postavljanje brze dijagnostike i usmjeravanje daljeg postupka i tretmana,” dodala je prof. dr. Kiseljaković.
 
Njegovati tradiciju porodice i pomagati ljudima, ali ovaj put ne kroz zdravstvo i obrazovanje koji su dali pečat njenoj ličnosti, već kroz politički aktivizam, cilj je mr Sabine Šegalo, magistra mikrobiologije i doktoranda na Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu koja je autor i koautor desetina naučnih i stručnih radova. Ističe da je Općina Stari Grad, kao lokalna zajednica predvođena općinskim načelnikom mr Ibrahimom Hadžibajrićem, već uradila mnogo po pitanju podrške zdravstvu, a taj pozitivni trend treba nastaviti.

„Smatram da bi se trebali ojačati projekti koji se odnose na vulnerabilne i marginalizirane grupe u društvu, posebno socijalno ugrožene kategorije sa minimalnim ili nikakvim primanjima, osobe treće životne dobi, osobe sa invaliditetom, demobilisane borce i ratne vojne invalide. Primarna zdravstvena zaštita je dostupna građanima, ali se može i mora kontinuirano raditi na njenom poboljšanju npr. kroz povećanje broja timova u ambulantama, bolju informisanost pacijenata o zdravstvenim uslugama, njihovim pravima i načinima ostvarivanja istih, proširenje palete laboratorijskih testova i drugo", smatra mr Šegalo.
 
Kao zdravstvene radnice iz Starog Grada ističu da su više nego svjesne podrške koju je
ova lokalna zajednica pružila zdravstvu, u prvom redu rekonstrukcijom Doma zdravlja Stari
Grad koji je sada najbolji i najuređeniji dom zdravlja u Kantonu Sarajevu. Izdvajaju i pomoć
sektoru zdravstva u momentu kada je bila najpotrebnija, a to je početak pandemije korona
virusa u martu ove godine, a koja se pruža i danas.

Ukoliko dobiju povjerenje građana na lokalnim izborima obećavaju da će raditi predano,
odgovorno i sistematično i dati najbolje od sebe.

#Izbori2020