Članak

OBUČENI ZA MEHANIČKU VENTILACIJU Izetbegović ukinula Jedinicu, pa odbila i pomoć intenzivista!

Tako je ukinula i Jedinicu intenzivne internističke terapije na KCUS.

Piše:A. Čorbo-Zećo


Dolaskom Sebije Izetbegović na čelo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu ukinute su neke klinike, napravljene su fuzije dvije ili tri klinike, ukinuta odjeljenja i niz drugih nelogičnosti, a kasnije će se pokazati, sve to je urađeno kako bi se smanjio dug i dr. Izetbegović predstavila kao vrstan menadžer.

Tako je ukinula i Jedinicu intenzivne internističke terapije (JIT) na KCUS.

Intenzivna medicina je grana medicine koja se bavi osiguravanjem podrške za održavanje života ili potporu organskim sistemima bolesnicima koji su kritično oboljeli i koji obično zahtijevaju stalan monitoring. 

Intenzivna medicina je relativno nova specijalnost no neprestano rastućeg značaja. Liječnici koji rade u jedinicama intenzivnog liječenja nazivaju se intenzivistima.

No, Izetbegović je u prvom kvartalu 2016. ovu Jedinicu ugasila. Niz je bilo pitanja čak i pred Skupštinom KS u vezi ove Jedinice, ali adekvatnih odgovora od Izetbegović i tadašnje ministrice Zilhe Ademaj nije bilo.

Iz današnje perspektive jasno je da bi ova Jedinica mogla jako mnogo pomoći u liječenju pacijenata oboljelih od koronavirusa koji imaju težu kliničku sliku. Patriji je potvrđeno da u Mostaru neki od najboljih intenzivista pomažu uposlenicima u bolnici, ali isto tako potvrđeno nam je da Podhrastovi nisu bili zainteresirani za saradnju!?

Grupa najboljih intenzivista sada je ponudila i Općoj bolnici „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ da svojim znanjem pomognu osoblju koje će se birnuti za COVID pacijente. Jedinica intenzivne internističke terapije u Sarajevu je na KCUS-u uspostavljena 2008. godine, a ista takva u Banja Luci i danas daje izvanredne rezultate. Formirana je uz pomoć francuske Vlade.

Mnogi pacijenti dolaze u kritično zdravstveno stanje, stanje koje ugrožava život, vrlo često to stanje nije u vezi sa hirurškim tretmanom, kao što je sada slučaj sa pacijentima oboljelim od koronavirusa.

Ovi pacijenti mogu biti spašeni ukoliko im se pruži adekvatna medicinska pomoć, a prije svega mehanička ventilacija to jest umjetna pluća i hemodinamska podrška. Upravo ova pomoć je glavni zadatak Internističke inenzivne terapije, da pacijentima kojima je potrebna pomoć za rad vitalnih organa u kraćem vremenskom periodu tu pomoć i pruži do normalizacije stanja. 

U cijeloj Evropi i Sjedinjenim Američkim državama ova grana medicine je doživjela veliki napredak u zadnjih dvadeset godina. Otvaranjem Internističke intenzivne terapije Kliničkoga centra Univerziteta u Sarajevu želja je bila se Bosna i Hercegovina pridruži ovom progresu čija je osnova mehanička ventilacija i hemodinamska podrška, ali nažalost bez ikakvog obrazloženja Izetbegović je zaustavila napredak i svi napori da ova jedinica pruža mogućnost edukacije iz intenzivne medicine u Bosni i Hercegovini pali su u vodu.

#BiH