Piše: A. Vrabac
Nakon skandala sa neispravnim respiratorima koji imaju sistemski kvar, a koje je nabavila Srebrena malina krajem aprila, a platila Vlada FBiH preko Federalne uprave civilne zaštite, prekinuta je dalja isporuka bolnicama u FBiH. Prvi pokušaj instalacije bio je jučer u goraždanskoj bolnici, a danas i na KCUS-u. Utvrđeno je da imaju sistemski kvar i da se ne mogu koristiti.
Riječ je o 100 respiratora nabavljenih iz Kine krajem aprila ove godine, a o čemu istragu vodi Tužilaštvo BiH. Za sada su osumnjičeni federalni premijer Fadil Novalić, suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak, direktor Srebrene maline Fikret Hodžić i direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak. U istrazi su ispitani brojni svjedoci, a jedan od njih je i Asim Sarajlić kojeg je Sud BiH čak kaznio zbog sakrivanja dokaza. Ni danas ni jučer se ne oglašava Vlada FBiH.
Ovlašteno lice za zastupanje FUCZ-a Mustafa Kadribegović je za N1 potvrdio da će svi respiratori biti vraćeni u skladište. Jedna od mogućnosti je da se firma koja vrši instalaciju obrati proizvođaču što će iziskivati dodatno vrijeme.
I dok u BiH imamo najveće brojeve zaraženih od početka epidemije, a broj hospitalizacija se dramatično uvećava opravdan je revolt javnosti zbog neupotrebljivih respiratora. Kada su krajem maja iz Ujedinjenih Arapskih Emirata dopremljeni medicinska oprema i 40 respiratora odmah je uočeno da je riječ o sličnim respiratorima oko čije nabavke se vodi istraga.
Direktor UKC Tuzla Vahid Jusufović kazao je da je prilikom doniranja nekoliko respiratora iz UAE pozvao firmu Verlab koji su utvrdili da nisu usklađeni.
“Sad imam pet nekakvih mašina koje stoje nove, složene, otpakovane, a u sistemu na zakonit način neupotrebljive”, kazao je Jusufović za N1.
Inače i oko tih respiratora mjesecima je trajala saga oko stvarne cijene s obzirom da je prilikom carinske kontrole uočeno da nema pojedinačne cijene za doniranu medicinsku robu.
Nakon prepiske Ministarstva civilnih poslova, Ministarstva vanjskih poslova i UIO BiH tek krajem avgusta je stiglo pojašnjenje da su respiratori plaćeni između 15.000 i 70.000 dolara, odnosno da je prosječna cijena 42.000 dolara.
U vrijeme kada je BiH dobila donaciju iz UAE i zemlje regiona su dobile pomoć. Pa je tako dio respiratora doniran Crnoj Gori čija je cijena 6.000 dolara. Nezvanično, nije riječ o identičnim respiratorima koje je BiH dobila.
Neki od direktora bolnica u BiH ističu da se država ne može osloniti samo na donacije već i da moraju sami vršiti nabavku potrebne medicinske i zaštitne opreme.