SARAJEVO, (Patria) - Na Sudu BiH danas će biti održano ročište u predmetu protiv Osmana Mehmedagića, direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) i Muhameda Pekića, a nakon što je Tužilaštvo BiH uputilo prijedlog da se njima izrekne mjera zabrane obavljanja službene dužnosti direktora i uposlenika OSA i zabrana kontakta sa uposlenicima OSA BiH, kako bi se postupak mogao neometano voditi. Sud BiH je 5. novembra potvrdio optužnicu protiv Mehmedagića i Pekića.
"Optuženi se terete da su, tokom mjeseca augusta 2020. godine, zloupotrijebili svoj službeni položaj ili ovlasti, kao i resurse i kapacitete Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine, u svrhe privatnih i osobnih interesa, kako bi došli do informacija i fotografija, o pošiljatelju anonimne kaznene prijave protiv direktora OSA. Vršeći navedene radnje, optuženi su višestruko zlouporabili svoj položaj, kao i zvanične zakonom utvrđene procedure i službene radnje, te prekršili pravo na nepovredivost pismene i poštanske komunikacije zagarantirano Ustavom Bosne i Hercegovine i Međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima", saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
S obzirom da je optužnica potvrđena čime je otpočeo krivični postupak Zakon o OSA-i je jasan te bi Mehmedagić mogao biti i razriješen o čemu govori član 26.
"Generalni direktor i zamjenik generalnog direktora mogu prije isteka mandata biti razriješeni dužnosti ako to sami zatraže; ukoliko trajno izgube sposobnost za obavljanje svojih dužnosti; ukoliko ne provode odluke Vijeća ministara kojima se usmjerava rad Agencije; ukoliko ne rade u skladu sa važećim zakonima ili propisima; ukoliko ne provode mjere za nadzor nad radom Agencije; u slučaju da je protiv njih pokrenut krivični postupak zbog krivičnog djela zloupotrebe položaja ili otkrivanja državne, vojne ili službene tajne, ili ako je protiv njih izrečena pravosnažna kazna zatvora zbog počinjenog krivičnog djela koje ih čini nedostojnim obavljanja tih dužnosti", navodi se.
Inače, Mehmedagiću je istekao mandat još u novembru 2019. godine, ali iako je on ponovo zvanično predložen saglasnosti oko njegovog imenovanja nema. Tako se na sjednici Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e nisu pojavili kadrovi HDZ BiH pa nije imenovan ni direktor ni zamjenik. HDZ BiH je tražio da u istom paketu bude imenovanje i generalnog inspektora iako zakon ne propisuje da ta imenovanje idu zajedno.
Prema optužnici Mehmedagić i Pekić nezakonito su izuzeli snimak s video-nadzora u poslovnici “BH Pošte” u sarajevskom naselju Alipašino Polje. Sumnja se da snimak nije služio interesima prikupljanja obavještajnih podataka u vezi s prijetnjama po sigurnost BiH, kako je navedeno, već da je iskorišten za lične obračune s političkim neistomišljenicima te je objavljen u određenom mediju iako je imao oznaku “interno”.