Američki predsjednik Donald Trump nastavit će u utorak sa pravnim osporavanjem rezultata prošlosedmičnih izbora nakon što je državni odvjetnik William Barr naložio federalnim tužiteljima da razmotre bilo kakve 'značajne' navode o nepravilnostima procesa glasanja.
Barrova direktiva tužiocima navela je glavnog pravnika koji nadgleda istrage o prevarama birača da u znak protesta podnese ostavku. Do njega je došlo nakon višednevnih napada na integritet izbora od strane Trumpa i njegovih republikanskih saveznika koji su raširili priču o prevari glasača bez pružanja dokaza takvim tvrdnjama.
Trump nije priznao izbor Demokrate Joea Bidena koji je u subotu osigurao više od 270 glasova u izbornom kolegijumu potrebnih za pobjedu.
Trumpova kampanja pokrenula je nekoliko tužbi tvrdeći da su izborni rezultati bili manjkavi. Suci vrše uvid u tužbe u Michiganu i Georgiji, dok stručnjaci tvrde da Trumpovi pravni napori imaju male šanse da promijene izborni rezultat.
Barr je u ponedjeljak rekao tužiteljima da 'izmišljene ili dalekosežne tvrdnje' ne bi trebale biti osnova za istragu, a u njegovom pismu se ne navodi da je odjel za pravdu otkrio bilo kakve nepravilnosti u glasanju koje su utjecale na ishod izbora.
Ali rekao je da ovlašćuje tužioce da 'istražuju značajne navode' o nepravilnostima glasanja i prebrojavanju glasačkih listića.
Iz Bidenovog izbornog tima tvrde da je Barr poticao Trumpove dalekosežne optužbe o prijevari.
Jessica Levinson, profesorica na Pravnom fakultetu Loyola u Los Angelesu, rekla je da najnovija tužba u Pensilvaniji vjerojatno neće uspjeti jer 'zvuči kao ponavljanje argumenata koje je Trumpov pravni tim iznio u sudnici i izvan nje'.
Trumpov reizborni tim zatražio je u ponedjeljak strpljenje kako bi nastavio prikupljanje dokaza o navodima o prevari birača.
Istovremeno, Biden, koji je započeo rad na svom prelasku u Bijelu kuću, u ponedjeljak će održati govor u svrhu odbrane Zakona o pristupu njezi, vodeći zakon o zdravstvenoj zaštiti poznat kao Obamacare, dok Vrhovni sud SAD-a saslušava argumente tužbe Trumpove administracije koja ga nastoji poništiti.
Trump i Republikanci su više puta pokušali da ukinu zakon iz 2010. donesen u vrijeme mandata predsjednika Baracka Obame, kada je Joe Biden bio potpredsjednik.
Dok Biden započinje proces tranzicije, njegov tim razmatra pravnu akciju protiv federalne agencije jer kasni u proglašenju njegove pobjede nad Trumpom.
Uprava za opće usluge (GSA) obično javno potvrdi predsjedničkog kandidata da bi tranzicija vlasti mogla započeti. Međutim, to se još uvijek nije dogodilo, a sam zakon ne precizira kada bi GSA trebala potvrditi izabranog predsjednika. Administrator GSA Emily Murphy, koju je Trump imenovao 2017. godine, još nije utvrdila da je pobjednik 'jasan', rekla je glasnogovornica agencije.
Jedan od predstavnika Bidenovog tima rekao je novinarima da će tranzicijski tim razmotriti pravnu akciju ako GSA ne postupi po zakonu, prenosi Reuters.