SARAJEVO, (Patria) - Sebija Izetbegović, generalna direktorica KCUS-a nedavno je u intervjuu za Vijesti Hayat TV-a, između ostalog, naglasila kako JU Dom zdravlja ima uposlena 153 stomatologa te da su svi sposobni da sjednu za telefon i jave pacijentima kakav je njihov nalaz, ako ništa drugo.
Tragom ovakve izjave, a koja je unijela nemir u redove stomatologa, te po ko zna koji put pokazala kako postoji vrlo čudan odnos među zdravstvenim ustanova u KS, kontaktirali smo JU Dom zdravlja gdje nam je rečeno da je nažalost više od 300 uposlenika JU Dom zdravlja KS različitih profila na bolovanju.
“Od toga 136 se vodi kao osobe oboljele od COVID-a. Od početka pandemije u trijažnim punktovima angažiran je srednji kadar stomatološke službe (tehničari i medicinske sestre). Doktori stomatologije, njih 174 u sistemu JU Dom zdravlja KS nisu angažirani u trijažnim punktovima, ali u perspektivi njihovo djelovanje biće optimalizirano Planom pripravnosti”, naveo je Arman Šarkić, portparol JU Dom zdravlja KS.
Ali, stomatolozima je inspekcija Kantona Sarajevo zabranila obavljanje trijaže, pa teško da će Planom pripravnosti JU Dom zdravlja moći rasporediti stomatologe na tu poziciju za rad.
Još krajem jula 2020. godine po izvršenom timskom inspekcijskom nadzoru kantonalni zdravstveni i sanitarni inspektori su, postupajući po dobijenim prijavama pacijenata, inspekcija je izvršila nadzor u JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, te je sačinjen i zapisnik na osnovu kojeg je 23. jula 2020.godine doneseno rješenje zdravstvenog inspektora.
“Navedenim aktom JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, između ostalog je zabranjeno da na trijažnom punktu te ustanove doktor stomatologije vrši trijažu pacijenata, odnosno da isti, u proglašenom stanju epidemije, može biti samo u timu sa doktorom medicine i medicinskom sestrom-tehničarom, ako ne pruža zdravstvene usluge u stomatološkoj ordinaciji.
S tim u vezi, naloženo je i da se angažuju ljekari specijalisti, po potrebi, radi pravovremenog otkrivanja izvora zarazne bolesti COVID 19, odnosno radi pravovremenog prepoznavanja simptoma potencijalnih nosilaca navedene bolesti, sprečavanja ulaska istih u predmetnu ustanovu, a time i virusa SARS-CoV-2 među uposlene i ostale pacijente, te hitno upućivanje takvih pacijenata u COVID ambulantu, pod nadzorom ljekarske struke”, kazali su za Patriju iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Pojasnili su da je ovakvo rješenje inspektor donio u cilju zaštite javnog interesa i poduzeo hitne mjere radi otklanjanja neposredne opasnosti po život i zdravlje ljudi.
Dakle, prigovori dr. Izetbegović trebaju ići na adresu inspekcije, a nikako menadžmenta JU Dom zdravlja, s obzirom da su im ovim rješenjem svezane ruke.
Iz Ministarstva zdravstva KS za Patriju su kazali da nisu učestvovali u kreiranju ovakve odluke.
“Ministarstvo zdravstva nije imenovalo niti angažiralo komisiju niti učestvovalo u donošenje takve odluke”, kazala je sekretar ovog ministarstva Amra Isić.