Članak

Johnson nazvao opciju prijenosa vlasti Škotskoj - 'katastrofom'

Britanski premijer Boris Johnson nazvao je predaju vlasti Škotskoj 'katastrofom', čime je dao dodatni adut u ruke škotskih nacionalista koji zagovaraju nezavisnost.

(Patria) – Britanski premijer Boris Johnson nazvao je predaju vlasti Škotskoj 'katastrofom', čime je dao dodatni adut u ruke škotskim nacionalistima koji zagovaraju nezavisnost.

U proteklih pet godina, veze koje drže zemlje Velike Britanije zajedno našle su se pod velikim pritiskom Brexita i vladinog upravljanja pandemijom korona virusa. Jedna od posljedica je da sada, kako pokazuje 14 nedavnih anketa, većina državljana Škotske želi nezavisnost.

U toku video konferencije u petak sa engleskim zakonodavcima iz redova torijevaca, Johnson je komentirao da je dekoncentracija vlasti koju je uveo bivši premijer Tony Blair predstavljala 'najveću grešku' i 'katastrofu'.

On je također rekao da ne vidi razlog da se Škotskoj, koja ima polu autonomnu vladu i parlament na čelu sa Škotskom nacionalnom strankom (SNP) koja zagovara nezavisnost Škotske od Velike Britanije – dodijele dodatne ovlasti pored onih koje već ima.

Odmah je reagirala Prva ministrica Škotske i lider SNP-a, Nicola Sturgeon, izjavom da je saopćenje Konzervativaca o podršci prijenosu vlasti Škotskoj – neiskreno.

- Treba zapamtiti premijerove komentare do idućeg puta kada torijevci izjave da nisu prijetnja ovlastima škotskog parlamenta, ili još nevjerovatnije, da podržavaju prijenos dodatnih ovlasti, objavila je Sturgeon na Twitteru uz zaključni komentar da je 'nezavisnost jedini način da se zaštiti i ojača škotski parlament'.

Lider škotskih Konzervativaca Douglas Ross na Johnsonovu izjavu je dodao da 'dekoncentracija vlasti nije katastrofa – ono što jeste katastrofa je neprekidna opsesija SNP-a drugim referendumom umjesto pitanjima radnih mjesta, škola i svega drugoga'.

Na referendumu održanom 2014. godine, 55% stanovnika Škotske nije željelo nezavisnost. Od tada je SNP postajala sve snažnija, ubjedljivo pobjeđujući na svim izborima sa ogromnim marginama. Također im se predviđa pobjeda na izborima u maju, a Sturgeon nastavlja zagovarati drugi referendum.  

Na referendumu o Brexitu 2016. godine, Engleska i Vels su glasali za izlazak iz EU, dok su Škotska i Sjeverna Irska podržale opciju ostanka u bloku. Prevagnula je opcija Brexita samo zato što Engleska ima brojniju glasačku populaciju od ostalih.

Ovakav razvoj događaja doveo je u dilemu Škote koji su 2014. godine glasali za ostanak u Velikoj Britaniji jer u to vrijeme nije bilo govora o Brexitu, te je ostanak u Velikoj Britaniji bio jedini način da Škotska ostane dio Evropske unije. Sada se procjenjuje da bi upravo taj dio škotske populacije glasao za nezavisnost Škotske.

U pokušaju da smiri situaciju isprovociranu Johnsonovim komentarima, britanski ministar urbanizma Robert Jenrick izjavio je da zahtijevati drugi referendum – nije realistično.

- Bilo koji političar koji želi referendum o pitanju kao što je ovo, u vremenu kao što je ovo, je iskreno – lud, kazao je Jenrick koji je optužio SNP za određivanje pogrešnih prioriteta gdje su njihovu političku borbu stavili ispred borbe protiv pandemije Covid-19 i njenih ekonomskih posljedica.

Prema pisanju britanskog portala The Guardian, Škoti imaju bolje mišljenje o njihovoj Prvoj ministrici u pogledu upravljanja pandemijom nego što je mišljenje ostatka zemlje o upravljanju pandemijom od strane britanske vlade.

 

#Svijet