(Patria) - U posebnim okolnostima zbog pandemije koronavirusa, u Vukovaru se obilježava 29. godišnjica stradanja toga grada u Domovinskom ratu čija je odbrana slomljena 18. novembra 1991. Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje građani su diljem zemlje u utorak navečer zapalili svijeće.
Obilježavanje 29. godišnjice zločina koji su u Škabrnji 18. novembra 1991. godine počinili pripadnici bivše JNA te srpskih paravojnih jeidnica počelo je u srijedu polaganjem vijenaca kod središnjeg križa na Groblju sv. Luke na spomen-obilježju kod masovne grobnice.
Osim članova obitelji poginulih branitelja i civila, vijence su položila službena izaslanstva, u ime predsjednika Republike Dragan Lozančić, izaslanik predsjednika Sabora Ante Sanader, te u vladinom izaslanstvu ministri Gordan Grlić Radman, Marija Vučković i državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Josip Bilaver.
"Kolone sjećanja uvijek su pune emocija i tužne. To je tužan dan jer se sjećamo prije svega onih kojih nema i koji su najzaslužniji za slobodu, ali je to uvijek bio i dan kad se okretalo budućnosti. Danas mi je posebno tužno, zbog epidemiološke situacije, a umjesto da se posvetimo Vukovarcima, da kleknemo, govorimo o danima slave i ponosa, o tome kako je taj junački grad s ljudima izdržao, mi govorimo i o uvjetima u kojima se Kolona održava i da je Stožer dopustio 500 ljudi, a već ih je više. Bojim se da će ta tema do kraja dana prevladati", rekla je Jadranka Kosor u N1 Studiju uživo.
Nadam se da će biti što manje političkih poruka, a da će gradom proći u tišini, dodala je.
Govoreći o prisustvu potpredsjednika Vlade, Borisa Miloševića, u Koloni sjećanja u Vukovaru, Andrej Plenković je podsjetio da je Hrvatska pobijedila u Domovinskom ratu i time pružila ruku za suživot manjinama.
"Dobro je i po nama normalno i prirodno da je potpredsjednik Vlade Boris Milošević danas s nama u Vukovaru, kao što je bio u Kninu. To su poruke budućnosti, okrenute vrijednostima koje dijelimo", rekao je Plenković.
Dobrom porukom ocijenio je i dolazak Verana Matića, izaslanika predsjednika Republike Srbije. "Te su poruke bitne, one govore i o suočavanju s prošlošću i pokazuju da na taj način i vlasti Srbije šalju posebnu poruku žrtvi Vukovara i Vukovaraca", rekao je Plenković.