Članak

Kad se spoje vizija i znanje: Opća bolnica putokaz za organizaciju zdravstva

Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka, dio je onog što su izgovorili svi ljekari, a trebali primjenjivati. 

Piše: A. Čorbo-Zećo


Dovođenjem dr. Ednana Drljevića u Opću bolnicu “Prim.dr.Abdulah Nakaš” v.d. direktor ove ustanove Ismet Gavrankapetanović pokazao je kako se treba djelovati u kriznim situacijama. 
Sarajevo može biti sigurno da mu se može pomoći. Nakon što smo samo slušali da se ne može, nema resursa, ljudi, aparata, znanja, volje, djelovanje u Općoj bolnici vratilo je nadu.

Još su žive riječi dr. Gavrankapetanovića iz jula ove godine: Mi ćemo se brinuti sa velikim zadovoljstvom i velikom odgovornošću o tom objektu i svim bolesnima. Molimo da nam se odmah ujutro odobri hitan prijem sestara, prebaci šest infektologa sa KCUS-a. Imamo četiri pulmologa.

Građani ne treba da brinu, Vlada treba povući ove poteze, a mi znamo dobro upravljati krizom”.

Građanima je to trebalo, riječi nade i ohrabrenja, da nisu sami i ostavljeni. Jer na KCUS-u već odavno nisu dobro došli, a mnogi stručnjaci su već odavno svjetlo pacijentima po bijelom svijetu. 

Jednostavno nam je bilo jasno Ismet nam je posebno važan, Opća bolnica izuzeto bitna, a dr. Drljević i njegovo znanje ključno u borbi protiv Covida-19. Svi za jednog jedan za sve.

“To makar svi građani znaju i zato trebaju biti mirni. Neka poštuju mjere, zaštite sebe i svoje  porodice. Mi smo tu za sve ostalo”, tako zvuči dr. Gavrankapetanović u momentima krize.

A, baš nam to treba.

Naravno, neki će reći to mu je posao, ali nažalost u BIH odavno poslovi premašuju lične ambicije i ega različitih kvazi intelektualaca koji su pokazali da nisu dorasli funkcija koje obavljaju.
Strategija zdravstva se mora uklopiti u vrijeme u kome živimo (Kovida-19) i kadrovi koji znaju i mogu pomoći u vezi toga su dobrodošli. Ovog trenutka najpotrebniji su, to je prepoznato i u nekim drugim ustanovama u državi.

A u svemu prednjači Opća bolnica Sarajevo.

Covid tim Opće bolnice čine profesionalci koji ulažu veliki rad i trud kako bi najbolje odgovorili aktuelnom zdravstvenom izazovu. Pored redovnog jutarnjeg brifinga na kojem se analiziraju nalazi i stanje hospitaliziranih pacijenata, iskustva i saznanja se razmjenjuju i sa eminentnim profesorima iz Amerike i Turske te Zagreba, Beograda i Banja Luke. 

Radi se o zdravstvenoj grupi vrhunskih ljekara koji nesebično dijele informacije i saznanja u tretmanu Covid-19.

Sa prestižne Mayo Klinike iz Amerike u ovoj grupi je prof. dr Ognjen Gajić, specijalista pulmolog, intenzivista koji se povremeno uključuje video linkom na bolničke sastanke Opće bolnice. 
Također je uspostavljena saradnja i s istaknutim profesorima iz Turske koje predvodi doktor Bilgin Sait, specijalista interne medicine, inače vođa covid centra American hospital u Istanbulu. On je sa svojim saradnicima, na upriličenoj video konferenciji, podijelio iskustva o liječenju covid pacijenata.

Ako i dalje mislite da to tako treba, upotpunosti ste u pravu. Ali, moram reći da naprimjer prof. Gajiću s KCUS-a nisu odgovorili ni na mail!? 

Pokazao je dr. Gavrankapetanović da mu je stalo do osoblja, pa donio odluku da se plaća bolovanje svim radnicima koji su zaraženi Covidom-19 i ko onda ne bi radio kada vidite da se to cijeni. Zdravstveni radnici daleko su izloženiji virusu nego drugi, pa je logično da im se bolovanja i plate.

Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka, dio je onog što su izgovorili svi ljekari, a trebali primjenjivati. 

Zato Vam hvala što poštujete dostojanstvo svog poziva, a onda i živote pacijenata: 'U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na vas utjecati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti'.

I zato ste naši heroji u bijelom i putokaz kako bi se trebalo organizirati zdravstvo u teškim momentima. 

#BiH