(Patria) - Osam državnih parlamentaraca iz Nezavisnog bloka, Naše stranke i SDP-a potpisalo je zahtjev za iniciranje glasanja na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH o nepovjerenju Vijeću ministara BiH. Predsjedavajuća Predstavničkog doma Borjana Krišto je kazala da će ova inicijativa biti uvrštena na sjednici u skladu sa članom 154 te da se o njoj zastupnici neće danas izjašnjavati.
Damir Arnaut (Naša stranka) istakao je da se sjednica gdje bi se raspravljalo o smjeni morala desiti do 8. januara.
"Prema podacima relevantnih nevladinih organizacija, po broju predloženih zakona i održanih sjednica ovo Vijeće ministara ima najlošiju ocjenu u regionu. Očigledno je kako je ono sastavljeno čisto na matematičkim principima koji garantuju podjelu vlasti, bez ikakvog jasnog plana oko toga šta ta vlast treba činiti i u kojem smjeru treba voditi ovu državu.
U maju prošle godine objavljeno je Mišljenje Evropske komisije o Zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji i pred vlasti u BiH postavljeno je 14 prioritetnih zadataka koji se moraju ispuniti prije ozbiljnog razmatranja kandidatskog statusa za našu zemlju. Godinu i po nakon toga, od 14 prioriteta ispunjen je samo jedan a u njih još samo tri je zabilježen neki napredak. Ovim tempom trebaćemo još najmanje deset godina da nam EU dobri kandidatski status, a o vremenskom okviru za eventualno članstvo ne smijemo ni razmišljati", kazala je Aida Baručija (Nezavisni blok).
U obtazloženju se navodi i da Vijeće ministara pod predsjedavanjem Zorana Tegeltije se u javnosti ocjenjuje kao najgori i najneefikasniji saziv ove institucije od njenog uspostavljanja. Broj zakona kojeg je ovo Vijeće ministara uputilo u parlamentarnu proceduru je mizeran, izbjegava se donošenje ključnih reformskih dokumenata, zbog čega je naša zemlja na meti stalnih kritika iz Brisela.
Aktuelno Vijeće ministara nije pokazalo kapacitet, zainteresiranost ni spremnost da se uključi u rješavanje nekih gorućih pitanja poput migrantske krize i sprečavanja izgradnje odlagališta nuklernog otpada u Trgovskoj gori, a situacija sa pandemijom koronavirusa u našoj zemlji dodatno je pokazala nespremnost vlasti da poduzmu bilo kakvu smislenu i koordinisanu aktivnost u cilju zaštite života i zdravlja građana. Zbog toga je percepcija Vijeća ministara u javnosti toliko loša da bi u svakoj zdravoj demokratiji tražila dobrovoljne ostavke cijelog Vijeća ili barem nekih njegovih ministara, tim prije što su umjesto da predano rade svoj posao u interesu građana, neki od njih aferama i lošim potezima samo pogoršali situaciju i otežali iznalaženje potencijalnih rješenja.
"Takve su bile izjave ministra sigurnosti Selme Cikotića o migrantima kao turističkom potencijalu USK koje su samo razbjesnile građane čija je sigurnost kompromitirana već nekoliko godina. Takvo je bilo i prisustvo ministra vanjske trgovine Staše Košarca "corona-partyju" na kojem su kršene epidemiološke mjere u vrijeme kad je situacija zahtijevala nedvosmislenu podršku ovim mjerama od strane najviših dužnosnika. Takvi su i potezi ministra pravde Josipa Grubeše koji je učinio sve da na slobodu izvede ratnog zločinca Marka Radića, ili potezi ministrice vanjskih poslova Bisere Turković koja sprovodi porodično-privatnu vanjsku politiku, bez strateškog dogovora sa našim vanjskopolitičkim saveznicima i interesima naše države.
Ne treba posebno navoditi kako je cestogradnja u zastoju, ekonomija trpi posljedice pandemije bez adekvatnog odgovora, a pravosuđe potresaju skandali bez adekvatnog odgovora zakonodavca na izmjenama zakona koje od nas traži EU. Uz prethodno navedeni zastoj na evropskom putu i odsustvo napretka na putu ka NATO, sve ovo su kredibilni razlozi zbog kojih Vijeće ministara predvođeno Zoranom Tegeltijom više ne zaslužuje podršku Parlamenta BiH.
Zbog toga pozivam da se na dnevni red Parlamenta stavi tačka na kojoj ćemo se izjasniti o povjerenju predsjedavajućem Tegeltiji i ovom sazivu Vijeća ministara BiH", navodi se u obrazloženju.