SARAJEVO, (Patria) – Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Milan Tegeltija danas će saopćiti svoju odluku da li će podnijeti ostavku na mjesto predsjednika VSTV-a, a nakon što je to zatražilo ili sugerisalo devet članova VSTV-a na prošlosedmičnoj vanrednoj sjednici.
VSTV i njegovog predsjednika Tegeltiju potresa afera nakon objave audiosnimka na kojoj Tegeltija na neprimjeren način razgovara sa drugom članicom VSTV-a Milijanom Buha o mogućem imenovanju njene sestre za sudiju u Banja Luci. Tegeltija na snimku „savjetuje“ članicu Buha kako bi trebalo ići postepeno te je imenovati na neki drugi sud pa je kasnije prebaciti u Banja Luku kako bi sačuvao i njenu poziciju zbog sukoba interesa. Iako su i Tegeltija i Buha negirali autentičnost snimka, a Tegeltija samo priznao da je imao razgovor sa Milijanom Buha o sukobu interesa i da taj glas liči na njegov, te je optužio obavještajne i paraobavještajne strukture za njegovu montažu, to nije spriječilo članove VSTV-a da Tegeltiji predlože povlačenje.
OHR je bio eksplicitan i zatražio Tegeltijinu ostavku, dok su iz Delegacije EU, Ambasade SAD, Misije OSCE-a istakli da je narušen integritet pravosuđa i da je ugled ove institucije dodatno poljuljan.
Kada je Tegeltija uvidio da više nema podršku unutar samog VSTV-a, okrenuo je ploču i iznio tvrdnje da mu je ugrožena sigurnost u Sarajevu te da ima prijetnje smrću. Na press konferenciji koju je održao sa Miloradom Dodikom i Željkom Cvijanović u Banja Luci Tegeltija je cijelu priču okrenuo na nacionalni teren čime je samo potvrdio da on mora otići iz VSTV-a. Ukoliko on danas i ne podnese ostavku Vijeće bi ga trebalo smijeniti u narednim danima.
Ono što ostaje kao pitanje je da li Tegeltija podnošenjem ostavke može ostati član VSTV-a. Neki od pravnika s kojima smo razgovarali smatraju da je član 6. nedorečen, te da se ostavka odnosi samo na funkciju predsjednika ali ne i na mandat člana Vijeća. Drugi smatraju da je Tegeltija narušio i svoj ugled ali i ugled Vijeća te da njegov ostanak u VSTV-u nema više svrhe niti će moći na taj način povratiti ugled ovog tijela u javnosti. Svakako bi nakon Tegeltijinog obraćanja stvari trebali biti jasnije.
Član 6. Prestanak mandata
(1) Mandat člana Vijeća prestaje:
(a) prestankom funkcije na osnovu koje je član imenovan u Vijeće;
(b) nakon isteka perioda na koji je član izabran ili imenovan;
(c) podnošenjem ostavke;
(d) ako ne obavlja svoje dužnosti na pravilan, djelotvoran ili nepristrasan način;
(e) ako ne ispunjava obaveze koje proističu iz funkcije koju obavlja zbog bolesti ili
drugih razloga;
(f) kada počini djelo zbog kojeg ne zaslužuje da obavlja dužnosti u Vijeću; ili
(g) kada je pravosnažno osuđen za krivično djelo za koje zakon predviđa kaznu
zatvora te u tom slučaju mandat automatski prestaje pravosnažnošću osuđujuće
presude.
(2) Mandat člana Vijeća ističe u slučaju iz stava 1. tačka (c) ovog člana na dan kada Vijeće primi njegovu pismenu ostavku, a u slučajevima iz stava 1. tač. (d), (e) i (f) ovog člana na dan kada ga Vijeće smijeni sa dužnosti.
(3) Odluku kojom člana smjenjuje s dužnosti iz razloga navedenih u stavu 1. tač. (d), (e) i (f) ovog člana, Vijeće donosi na prijedlog najmanje jedne trećine svojih članova ili na prijedlog disciplinske komisije, dvotrećinskom većinom glasova svih članova koji su prisutni i koji glasaju.
(4) Mandat predsjednika ili potpredsjednika Vijeća može prestati podnošenjem ostavke ili odlukom Vijeća. Podnošenjem ostavke na funkciju predsjednika ili potpredsjednika Vijeća ne prestaje mandat imenovanim kao članovima Vijeća. U slučaju podnošenja ostavke mandat ističe na dan kada Sekretarijat Vijeća primi pismenu ostavku, a u slučaju kada Vijeće donese odluku o prestanku mandata, mandat ističe na dan kada je ta odluka donesena.