SARAJEVO, (Patria) – U dva najzvučnija predmeta proteklih nekoliko godina „Pravda“ i „Zadruga“ još nije počelo suđenje iako je od potvrđivanja optužnice prošlo nekoliko godina.
Istaknuo je i to viši savjetnik Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS Eric Larson na press konferenciji upriličenoj povodom 9. decembra Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.
„Prošlo je više od tri godine od podizanja optužnice u velikom korupcijskom predmetu „Pravda“ koji uključuje kršenje sudskog postupka, a glavni pretres i suđenje tek treba početi. Isto tako dvije godine su prošle od podizanja optužnice u velikom korupcijskom predmetu „Zadruga“ i glavni pretres se još čeka“, kazao je Larson.
Oba ova predmeta radilo je Tužilaštvo KS dok je glavna tužiteljica bila Dalida Burzić. Kada je u predmetu Pravda u novembru 2016. godine uhapšen Alija Delimustafić Burzić je istakla kako u ovom slučaju postoji „šleper dokaza“. No obimna optužnica kojom je obuhvaćeno 38 fizičkih i osam pravnih lica samo je zakomplikovalo sudski proces koji ni do danas nije počeo. A državu je već koštao nekoliko stotina hiljada maraka, a javnost polako zaboravlja sam slučaj.
Delimustafić je optužen da je osumnjičen da je od 2009. do 2016. godine organizovao kriminalnu grupu koja je, između ostalog, nezakonito knjižila i preprodavala nekretnine uglavnom umrlih osoba na području Kantona Sarajevo.
Prema optužnici, činjenjem ovih krivičnih djela stekli su protivpravnu imovinsku korist veću od 10 miliona KM. Isti slučaj je i sa velikom akcijom Zadruga koja je započela 25. januara 2018. godine kada je uhapšeno prvo 15 osoba, pa u nastavku akcije još nekoliko osoba, a desetine su ispitane u svojstvu osumnjičenih za različita krivična djela i finansijske malverzacije.
U februaru 2019. godine Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva Kantona Sarajevo u predmetu "Zadruga" protiv 32 osobe i četiri firme. Istragom je bilo obuhvaćeno nekoliko stotina osoba i više desetina privatnih firmi među kojima su neka od zvučnih imena ali onih za koje je javnost očekivala da će se naći u optužnici nije bilo. Kako je navedeno potpisivanjem fiktivnih ugovora oprano je oko 50 miliona KM. Greška Tužilaštva KS su svakako obimne optužnice koje su imale čak veći broj optuženih nego što je to imalo Tužilaštvo BiH. Jedan od predmeta sa najvećim brojem optuženih Tužilaštva BiH bio je "Volan" gdje je 27 osoba optuženo da su krali luksuzne automobile u BiH u višemilionskoj vrijednosti, te ih preprodavali ili rezali u dijelove. Zašto se Tužilaštvo KS odlučilo za ovakve optužnice rizikujući višegodišnji sudski proces sa stalnim odgađanjima pitanje je za tadašnju glavnu tužiteljicu.
No, Burzić je u februaru 2019. godine izabrana za sutkinju Suda BiH, iako je prijavljena Tužilaštvu BiH za više krivičnih djela u slučaju „Dženan Memić“ koji će ostati najveća mrlja u njenoj karijeri. Iako je bio u toku i disciplinski postupak koji je ekspresno završen bez sankcija, Burzić je uz pomoć prijatelja na rukovodnim pozicijama u pravosuđu izabrana u Sud BiH.
Do danas Tužilaštvo BiH nije okončalo istragu za organizirani kriminal u slučaju „Dženan Memić“, a nakon što je pravosuđe ozbiljno uzdrmano najnovijim skandalom u VSTV-u zbog čega Milan Tegeltija podnosi ostavke na sve pravosudne funkcije, otvara se pitanje novih procesa u samim pravosudnim institucijama.
S obzirom na stav međunarodne zajednice da je bh. pravosuđe neefikasno i da BiH zbog toga stagnira i na svom evropskom putu, promjenama u VSTV-u očekuju se dalji koraci koji će pokazati da u BiH nema nedodirljivih. Ali da bi pravosuđe funkcioniralo i da bi mu se vjerovalo mora prvo pročistiti svoje redove.
Velika odgovornost je i na Tužilaštvu BiH koje ne radi dovoljno efikasno na predmetima organiziranog kriminala, visoke korupcije, a naročito kada je riječ o osobama iz političkog života. Jedan od narednih koraka Državnog tužilaštva je da okonča istragu za organizirani kriminal i konačno se procesuiraju oni koji su prije pet godina učinili sve da se sakrije istina o smrti Dženana Memića. Samo krivičnom prijavom je obuhvaćeno više od 40 osoba iz pravosuđa, policije, vještaka, te drugih osoba koje se dovode u vezu sa slučajem.
U isto vrijeme niko ne spriječava Tužilaštvo BiH da vodi i druge istrage i podiže optužnice za one koji su proteklih nekoliko godina postupali nezakonito oštećujući budžete, vršili poreznu utaju, iznudu, zloupotrebljavali službeni položaj.