(Patria) - Svečana ceremonija u povodu 25. godišnjice potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini upriličena je u sarajevskoj Vijećnici.
Poruku je poslao i bivši američki predsjednik Bill Clinton prilikom čega je citirao Aliju Izetbegovića.
"Uvijek ću vjerovati da ono što smo postigli kampanjom NATO-a i u teškim pregovorima u Dejtonu predstavlja najvažnije postignuće mog predsjedničkog mandata. Još uvijek žalim što nam je trebalo toliko vremena da ujedinimo sve prijatelje BiH da bi se spriječilo ubijanje i što je trebalo da se desi užasni genocid u Srebrenici kako bi potakli sve članice NATO-a na djelovanje", rekao je Clinton.
Kazao je da dok se borimo sa trenutnim izazovima ne smijemo zaboraviti postignuće od prije 25 godina.
"Kao što je predsjednik Izetbegović jednom rekao: I najnesavršeniji mir je bolji od nastavka rata. Bio je u pravu tada i danas", poručio je Klinton.
Bosnu i Hercegovinu i njene građane je ohrabrio i riječima da imamo prijatelje širom svijeta koji žele da uspijemo i koji stoje uz nas.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg na 25. godišnjicu od potpisivanja Dejtona naglasio je da je upravo prisustvo NATO trupa imalo ključnu ulogu kako bi se zaraćene strane dovele za pregovarački sto.
NATO snage su, kako kaže, nadgledale njegovo provođenje te su ostali prisutni sve od tada kako bi pomogli da se na Zapadnom Balkanu održe mir i stabilnost.
- Pomogli smo vlastima BiH da provedu reformu svojih sigurnosnih institucija. Jedno od najznačajnijih podtignuća bila je uspostava zajedničkih Oružanih snaga. Kraj rata dočekan je sa preko 400.000 vojnika, nepomirljivo podijeljenih između tri vojske. Danas je to jedinstvena profesionalna vojska od oko 10.000 vojnika i 5.000 rezervnih pripadnika pod zajedničkim zapovjedništvom - naveo je Stoltenberg, prenosi Avaz.
Dalje je istakao da sada BiH i sama doprinosi sigurnosti u svijetu te da njene snage učestvuju u misiji NATO-a u Afganistanu.
- To je zaista izuzetno postignuće. To pokazuje šta je moguće kada se teška pitanja rješavaju odlučno i u duhu konsenzusa. Ali 25 godina kasnije, još uvijek ima puno toga da se radi. Ne smijemo i ne možemo da se vraćamo u prošlost. Kompromis može biti težak, ali je suštinski važan ako se želi postići da građani ove zemlje žive kako zaslužuju.
NATO će nastaviti pomagati BiH, ali budućnost je u vašim rukama. Uz jedinstvo, odlučnost i kompromis moguće je postići velike stvari. Četvrtina vijeka je od Dejtona i vrijeme je za ponovno opredijeljenje za mir, reformu i prosperitetnu budućnost za sve - dodao je.
Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler (Johann Sattler) i američki ambasador u BiH Erik Nelson (Eric) kazali su na ceremoniji obilježavanja 25 godina od potpisivanja Dejtona u Vijećnici da je vrijeme da BiH ide u svjetliju budućnost.
- Nakon potpisivanja Dejtona vrijeme da se radi na boljoj sadašnjosti i budućnosti. Mladi ne žele biti zaglavljeni u prošlosti, žele funkcionalnu državu na putu u EU. Mladi također misle da članstvo u EU osigurava dugoročan mir. Evropske integracije mogu pomoći BiH da savlada anomalije Dejtona i vlasti moraju napraviti značajne korake ka tome. Evropa je već tu, sada je vrijeme za EU - kazao je Satler.
Ambasador Nelson je također istakao da Dejton koji je postavio temelj mira osigurao je i put pomirenja čime je BiH postala funkcionalno i demokratsko društvo.
- Tokom 25 godina, kancelarija visokog predstavnika u BiH bila je uporan predvodnik toga. Dejton je ostvario te ciljeve, održao mir i omogućio BiH da krene putem ka EU, ali sada je vrijeme da se naprave ključni koraci za budućnost. Kako bismo to uradili, moramo unaprijediti ovaj sporazum jer njegova namjera nije da bude vječan - kazao je Nelson.
Dodao je da su mladi istinska snaga BiH te da ne žele biti zarobljeni u prošlosti.
- Njima je daleko važnija BiH 2030. od BiH iz 1995. godine. Građani zaslužuju svjetliju budućnost u stabilnoj, prosperitetnoj i demokratskoj BiH i članici EU. SAD će i dalje iz dana u dan podržavati njihova zalaganja da ovu viziju pretvore u stvarnost - rekao je Nelson.