SARAJEVO, (Patria) – Vlada FBiH na današnjoj sjednici utvrdila je Prijedlog budžeta za 2021. godinu u iznosu 5 milijardi i 436 miliona KM. On će po hitnom postupku biti upućen u parlamentarnu proceduru. U odnosu na 2019. godinu manji je za 72,6 miliona KM.
Premijer Fadil Novalić je istakao da 230 miliona KM ide za niže nivoe vlasti.
„Ovaj budžet je odraz ekonomske politike, uzeto je u obzir ono što se događalo na ekonomskom i socijalnom planu u ovoj godini, a koja je bila obilježena sa COVID-19 i šta očekujemo u narednoj godini. Imamo visoka očekivanja, vidimo da je vakcinacija u svijetu već počela, na osnovu svega navedenog smo kreirali budžet za 2021. godinu“, rekao je Novalić.
Dodao je da je bilans pandemije koronavirusa 14.000 izgubljenih radnih mjesta, pad direktnih prihoda za 0,7 posto, indirektni porezi su pali za 15,8 posto.
Na press konferenciji obratila se i ministrica finansija Jelka Milićević koja je medijima rekla da neće podnijeti ostavku nakon što je i protiv nje podignuta optužnica vezano za aferu „Respiratoi“.
„Potpuni legitimitet imam. Nisam nesavjesno obavljala svoj posao. Znači, ako sam ja nesavjesno obavljala svoj posao, neko to mora dokazati i pokazati. U ovom trenutku nije to pitanje savjesnog rada ministra finansija, to je pitanje savjesnog rada Ministarstva finansija. Mi imamo zakone. Ti zakoni u svakom segmetu, u svakom trenutku su ispoštovani do kraja“, rekla je Milićević.
Ona je kazala da ne prihvata optužbu koju je uputilo Tužilaštvo.
„Svim silama ću se i ja truditi i Ministarstvo finansija da pokažemo i dokažemo da mi vrlo savjesno obavljamo svoj posao. Upravljati budžetom od pet milijardi KM i da vam neko kaže bez ikakvog argumenta da nesavjesno obavljate svoj posao, to je uvreda za struku, posebno uvreda za ministra finansija. Sa ovog mjesta odgovorno tvrdim da ne želim dati ostavku, neću dati ostavku dok to ne zatraži mandatar od ministra finansija u Vladi FBiH“, kazala je Milićević.
Nakon što je ostavku podnio v.d. direktora Mustafa Kadribegović, Vlada FBiH danas je imenovala novog v.d. direktora Federalne uprave civilne zaštite i to Enesa Memića.
Edita Đapo, federalna ministrica okoliša i turizma govoreći danas u Sarajevu o realizaciji Uredbe Vlade FBiH o pomoći turizmu u iznosu od 30 miliona KM, kako bi se ublažile posljedice pandemije koronavirusa, kazala je da će pomoć dobiti 340 subjekata.
Pomoć ide za plaće i troškove poslovanja za period od jula do 31. decembra ove godine, a novac će biti uplaćen najkasnije do kraja januara.
„Nakon Uredbe o pomoći najugroženijim sektorima, Federalno ministarstvo okoliša i turizma raspisalo je javni poziv na koji se prijavilo 415 subjekata, od kojih je 340 ostvarilo pomoć. Od njih su 192 hotela, 98 putničkih agencija, 21 tour operater, pet vodiča, 18 novoosnovanih privrednih subjekata šest banja. Najznačajniji dio pomoći se ostvaruje u Kantonu Sarajevo, oni su dobili 15 miliona KM, HNK šest miliona KM, USK 2,5 miliona KM, Tuzlanski dva miliona KM. Pomoć koju su dobili su za plaće i troškove poslovanja od 1. jula do 31. decembra ove godine“, kazala je Đapo.
Ona je podsjetila da je zbog pandemije najviše oštećen turistički sektor ne samo u našoj zemlji već i u svijetu.
„U Bosni i Hercegovini u vrijeme lockdowna hotelima i turističkim agencijama nije im bila zabranjena djelatnost, međutim u mnogim kantonima nisu dobili nikakav vid pomoći. Jedina pomoć je bila od Vlade FBiH na osnovu "korona zakona". Podsjetit ću da je Vijeće ministara BiH dugo držalo zatvorene granice, pa u mnogim krajevima FBiH turizma zapravo i nije bilo. Upravo zbog toga Vlada FBiH se opredijelila da skupa sa transportom, industrijom i poljoprivredom podrži i sektor turizma i to sa 30 miliona KM“, kazala je ministrica.