BIHAĆ, (Patria) - Treći dan traje agonija sa više od 1.000 migranata koji su bili smješteni u kampu Lipa 25 kilometara od Bihaća, a iz kojeg se u srijedu ujutro povuklo osoblje Međunarodne organizacije za migracije (IOM) i drugih organizacija koje je tu boravilo i pomagalo migrantima. IOM preko kojeg Evropska unija i transferira novac za migrantsku krizu upozorovao je vlasti da kamp Lipa nije uslovan za boravak migranata tokom zimskih mjeseci te da se treba pronaći drugo rješenje.
Mjesecima već Vijeće ministara BiH vrlo površno pristupa ovom ozbiljnom problemu koji prijeti da preraste u humanitarnu i sigurnosnu krizu iz koje BiH sigurno neće izaći bez posljedica. Hiljade migranata nalazi se na području Unsko-sanskog kantona već protekle tri godine. Nekoliko hiljada ih je i na području Kantona Sarajevo. I dok je već nekoliko kampova bilo otvoreno za prihvat migranata vlasti Unsko-sanskog kantona više ne žele da se migranti smještaju u centar grada.
Uputili su jasan zahtjev slušajući volju građana da se zatvori objekat Bira ispred kojeg svakodnevno dežuraju građani kako bi spriječili dolazak migranata. Nakon što je ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić zatražio da se migranti iz Lipe prebace u Biru dok se u Lipu ne dopreme kontejneri za njihov smještaj, lokalne vlasti jasno su poručili da na to neće pristati.
Iako je u srijedu veći broj migranata se zaputio iz Lipe u Biru paleći za sobom šatore u kojima su boravili proteklih mjeseci, naišli su na blokadu građana koji nisu dozvolili njihov ulazak u centar grada niti u kamp Bira. Njih nekoliko stotina u četvrtak se vratilo u Lipu gdje je provelo noć u nekoliko kontejnera koji su ostali nakon povlačenja IOM-a, ali i improviziranog smještaja od ostataka šatora i ploča.
I dok ministar sigurnosti Selmo Cikotić upućuje vrlo oštre poruke vlastima Unsko-sanskog kantona i Grada Bihaća tražeći od njih rješenje za smještaj migranata do aprila kada bi Lipa mogla biti osposobljena, posljednja informacija je da je gradonačelnik Šuhret Fazlić od Federalne uprave civilne zaštite zatražio šatore kako bi se na neki način smjestili migranti na području Lipe.
Cikotić još uvijek nije otišao u Bihać niti ima namjeru. Umjesto toga SDA je podržala Cikotića i svu odgovornost pokušala prebaciti na Vijeće ministara BiH. No, ubrzo je odgovorio predsjedavajući Zoran Tegeltija ističući da je Ministarstvo to koje prebacuje odgovornost a bilo je zaduženo za koordinaciju i sa međunarodnim institucijama i sa lokalnim vlastima u vezi migranata.