Piše: A. Vrabac
Prošle su dvije sedmice od posjete ministra vanjskih poslova Ruske Federacije Sergeja Lavrova, a još uvijek nije rasvijetljen skandal oko poklonjene pa vraćene ikone.
Nakon što je 14. decembra Milorad Dodik svom gostu poklonio pozlaćenu ikonu za koju je objavljeno da je stara oko 300 godina i potiče iz Luganska, reagirala je Ambasada Ukrajine kao i ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova. Od bh. institucija traže odgovor kako se ikona našla u BiH, tvrdeći da je riječ o nestaloj ikoni iz Luganska.
Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković uputila je diplomatsku notu Ukrajine Predsjedništvu BiH, ali do danas na nju nije odgovoreno.
Danima je trajala Dodikova šutnja, ali i njegovih saradnika. A onda je tačno sedam dana nakon skandala Milorad Dodik završio u bolnici. Negativan je, pa pozitivan na koronavirus. Dan poslije oglašava se Dodikov kabinet negirajući da je ikona ukradena kao i da nema dokaza da je dio bilo čije kulturne baštine.
U međuvremenu je najavljeno vraćanje ikone, što je i učinjeno 23. decembra. Ministarstvo vanjskih poslova Ruske Federacije navelo je da se treba pojasniti njena historija putem Interpola te je ikona predata Ambasadi BiH u Rusiji odnosno ambasadoru Željku Samardžiji.
Sve se radi u tajnosti i bez znanja ministrice vanjskih poslova BiH. MVP BiH nije odobrilo povratak Samardžiji iz Rusije, ali on ipak 24. decembra stiže na Međunarodni aerodrom Sarajevo. Na pitanja da li ima ikonu kod sebe ne odgovara direktno. Sutradan je u izjavi za medije potvrdio da je ikonu vratio u kabinet Milorada Dodika. Protiv Samardžije MVP BiH je pokrenuo postupak.
Dodik je još uvijek u bolnici, ali je negativan na koronavirus i boljeg zdravstvenog stanja.
Nekoliko je ključnih pitanja koja se nameću u cijelom ovom slučaju.
Zašto Tužilaštvo BiH nije uputilo zahtjev Interpolu za provjeru sporne ikone? Kako je ambasador Samardžija unio ikonu u BiH i na koji način je predao u kabinet Milorada Dodika? Da li je riječ o istoj ikoni koja je izazvala cijeli skandal? Da li je Rusija predala originalnu ikonu ambasadoru Samardžiji? Zašto se čekalo danima na vraćanje ikone? Ako je i rusko MVP tražilo uključivanje Interpola zašto to nije učinjeno? Da li je ambasador Samardžija počinio krivično djelo? I ključno pitanje je zašto ikona nije izuzeta kao predmet koji bi mogao poticati iz krivičnog djela ako je već ikona u BiH?
Suviše je pitanja, a malo odgovora. Vladavina prava u potpunosti je potkopana igrom u koju je uključen predsjedavajući Predsjedništva BiH. Šta god da je prava istina o ikoni koja je izazvala međunarodni skandal u koji je Dodik (svijet to čita kao BiH) uvukao Rusku Federaciju i Ukrajinu.
Cijeli slučaj mogao bi razriješiti upravo Dodik otkrivajući kako je došao do ikone koju je poklonio Lavrovu. Jer neko je medijima morao reći da je stara oko 300 godina i da potiče iz Luganska. A mediji takve stvari ne saznaju i ne objavljuju slučajno već su im izvor ljudi koji su direktno povezani sa slučajem. I mediji ne mogu biti krivi za ovaj skandal, ma koliko se Dodikov kabinet trudio svu krivicu prebaciti na „novinarske izmišljotine“.