Članak

Rektor Škrijelj: Očekujem bolji Zakon o visokom obrazovanju KS

Rektor je kazao da ga posebno raduje najava da će za nauku biti izdvojen jedan procenat budžeta KS.

SARAJEVO, (Patria) – Vlada KS imenovala je komisiju koja će pripremiti dva izuzetno bitna zakona u KS, Zakon o visokom obrazovanju i Zakon o naučno-istraživačkoj djelatnosti. Na čelu Komisije je profesor Miloš Trifković. 

Važeći Zakon o visokom obrazovanju KS u primjeni je od avgusta 2017. godine, a donesen je uz oštro protivljenje akademske zajednice kada mnoge primjedbe nisu uvažene. Kritike su se najviše odnosile na prenormiranost, ali i smanjenje autonomije Univerziteta u Sarajevu. 

Upravo povodom donošenja novog zakona koji će urediti oblast visokog obrazovanja razgovarali smo s rektorom Univerziteta u Sarajevu Rifatom Škrijeljom. U razgovoru za NAP pozdravio je formiranje Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS na čijem čelu je Melika Husić-Mehmedović, redovna profesorica Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. 

„Nas veseli da će Vlada KS pristupiti izradi novog zakona jer postojeći zakon koji je mimo volje akademske zajednice nametnut 2017. godine pokazao je sve svoje krutosti i ograničenja za razvoj Univerziteta u Sarajevu i vrijeme je da se donese novi zakon koji će biti usaglašen sa akademskom zajednicom, a ne nametnut od politike“, kaže Škrijelj.  

Prilikom prve radne posjete Univerzitetu u Sarajevu ministrica Husić-Mehmedović kazala je da će ovaj put u komisiji biti prisutna dominatno akademska zajednica.

„To daje nadu da će UNSA i drugi univerziteti u Kantonu Sarajevo imati jedan zakon u čijem kreiranju će jednako učestvovati i javni i privatni univerziteti u pogledu njegovih odredbi. Očekujem da naprave bolji zakon. Planiran je rok od 60 dana da se preda taj tekst u formi nacrta zakona. Mislim da ćemo ovaj put dobiti bolji tekst zakona i imat ćemo priliku da damo svoje primjedbe“, kaže rektor. 

Ministrica Husić-Mehmedović osim UNSA-e obišla je i privatne univerzitete u Sarajevu, a rektor Škrijelj smatra da je to logičan slijed događaja s obzirom da će biti tretirani istim zakonom.

„Sva njihova pitanja iz domena visokog obrazovanja rješava isto Ministarstvo i ista Vlada. Mislim da je realno da njena saradnja i sa javnim i sa privatnim univerzitetima bude korektna. Dugo sarađujem sa prof. Husić-Mehmedović, i siguran sam da više neće biti moguće da bilo koji privatni univerzitet očekuje bilo kakve popuste u provedbi zakona i poštivanju propisa. Poznavajući je, držim da je pravedna, akademski vrlo ozbiljno izgrađivala svoju karijeru bez ikakvih preskoka, i vjerujem da će nauka i visoko obrazovanje i odnos prema mladima u KS biti značajno popravljeni dolaskom na dužnost uvažene profesorice Husić-Mehmedović.“ 

Rektor je kazao da ga posebno raduje najava da će za nauku biti izdvojen jedan procenat budžeta KS što će biti najveće izdvajanje od postanka kantona od 1996. godine. 

„Nikada nismo imali za ove 24 godine ni pomisli da jedan posto bude izdvojeno za nauku. Za nas kao univerzitet to je dragocjena poruka i vjerujem da će se na taj primjer ugledati drugi nivoi vlasti, entitet, država. Bez značajnijeg izdvajanja za naučnoistraživački rad i nauku mi ne možemo jačati naše ni naučne ni obrazovne kapacitete naših univerziteta“, kazao je. 

Zaključio je da kao rektor pozitivno gleda na formiranje novog Ministarstva za visoko obrazovanje, nauku i to je bio jedan od ranijih zahtjeva Univerziteta u Sarajevu.
 

#BiH