Piše: A.V.
Proteklih nekoliko mjeseci traje opsežna istraga u vezi Američkog univerziteta u BiH čiji je osnivač Denis Prcić koji je i predsjednik tog univerziteta.
Iako je godinama unazad bilo osnova za pokretanje istražnih radnji, a što i jeste radila Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) koja je predala izvještaj Tužilaštvu KS još 2018. godine, ostaje pitanje zašto Tužilaštvo KS nije ozbiljnije pristupilo ovom slučaju ili ako nije bio u njihovoj nadležnosti zašto nisu tražili pomoć Tužilaštva BiH.
U fokus interesovanja Državnog tužilaštva AU u BiH i Prcić došli su kada je direktor Obavještajno-sigurnosne agencije Osman Mehmedagić priložio Zajedničkoj komisiji Parlamenta BiH za nadzor nad radom OSA-e diplomu tog univerziteta stečenu 2013. godine. Diploma koju je predao prilikom prijave na konkurs za direktora OSA-e a Univerziteta za poslovne studije iz Banja Luke je poništena. Mehmedagić je diplomu AU u BiH proglasio tajnim dokumentom nakon čega je Tužilaštvo BiH počelo istraživati.
U isto vrijeme Prcić i AU u BiH pokušavaju od studenata iznuditi po 1.500 KM pod izgovorom američke reakreditacije. Neki studenti su platili, a neki su odbili s obzirom da im to nije bilo navedeno u ugovorima o studiranju, a i akreditacija je bila važeća za 2020. godinu. Studenti i u Sarajevu i u Tuzli prijavili su Prcića i Američki univerzitet i Državnom tužilaštvu i Tužilaštvu Tuzlanskog kantona.
Pretresima privatnog stana u Tuzli 17. i. 18. novembra pronađene su odštampane diplome studenata koje je izuzelo Tužilaštvo TK.
Osnivač i predsjednik AU u BiH Denis Prcić u mailovima koje je slao studentima naveo je da američka reakreditacija košta 450.000 KM. Studenti su sve prijavili američkoj akreditacijskoj kući ACICS, a Prcić je krajem oktobra dobrovoljno zatražio povlačenje akreditacije jer je ACICS počeo istragu.
Prcićev advokat potvrdio je za medije da se on tereti za krivično djelo protuzakonita naplata i isplata prema Krivičnom zakonu FBiH. Član 390 Krivičnog zakona FBiH „Protuzakonita naplata i isplata“ izričito kaže:
„Službena ili odgovorna osoba u Federaciji koja od drugog naplati što drugi nije dužan, ili naplati više nego je dužan, ili koja pri isplati ili predaji kakvih stvari manje isplati ili preda, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.“
Nakon što je Tužilaštvo BiH započelo istragu ona se proširila u više smjerova. Tako je otkriveno da je Prcić desetak godina bez ikakvih provjera iako nije registrovan na području Kantona Sarajevo upisivao studente na AU u BiH gdje su na više lokacija slušali nastavu. Većina studenata nikada nije ni čula za Američku školu za ekonomiju koja ima dozvolu za rad na području KS i čiji je osnivač AU u BiH, već su upisivali druge fakultete AU u BiH što je, ispostavit će se, bilo nelegalno.
Kada je riječ o Tuzli, u odgovoru koji je Kantonalna inspekcija TK uputila Patriji prošle godine navodi se da Ministarstvo obrazovanja 15 godina nije izvršilo nadzor zakonitosti rada AU u BiH. A inspektori su utvrdili da je smanjen prostor u odnosu na onaj za koji su dobili dozvolu, kao i uposleni kadar. U trenutku inspekcijskog nadzora AU u BiH imao je samo pet uposlenih od čega su četvorica i dekani.
Prcić je godinama unazad uz pomoć političkih veza potpisivao sporazume o saradnji sa brojnim policijskim agencijama i institucijama nudeći određeni broj stipendija uposlenicima. Određeni broj profesora na AU u BiH upravo je i dolazio iz tih institucija. Do tih podataka došli su i u Državnom tužilaštvu.
Jedan dio kadrova je iz Ministarstva sigurnosti, jedan iz Ministarstva odbrane, a jedan od dugogodišnjih predavača bio je Selmo Cikotić, aktuelni ministar sigurnosti BiH. I on je ispitan u Tužilaštvu BiH o angažmanu na ovom univerzitetu.
Priča oko Američkog univerziteta puno je kompleksnija nego što se to čini na prvi pogled. Spregom institucija, i pojedinaca u njima, nerada nadležnih institucija i korupcijom koja je bila glavna poveznica omogućeno je bogaćenje Prcića na nelegalan način.
Niko ne zna tačan broj diploma koje je AU u BiH izdao studentima koji su potpuno nelegalno upisani u Sarajevu na taj univerzitet.
Na sve ove neregularnosti Patria je upozoravala još 2017. godine, ali je politika oko Prcića očito bila produžena ruka koja mu je omogućila rad. Posljednje informacije govore da su svi procesi na Američkom univerzitetu zaustavljeni, među kojima je i Nacionalno-sigurnosna akademija gdje su kao predavači radili penzionisani pripadnici OS BiH.