Članak

Novalić i Milićević Razvojnu banku prepustili Fejziću: Kako se dijele krediti i kome?

Tako se sprema dodjela kredita firmi BATAT-AGR d.o.o. Glamoč. A, iza koje stoji Gojko Kličković.

SARAJEVO, (Patria) - Semiru Fejziću (SDA), v.d. predsjedniku Uprave Razvojne banke FBiH istekao je mandat u novembru prošle godine. Resorna ministrica Jelka Milićević  (HDZ BiH), a i premijer Federacije Fadil Novalić nisu ništa učinili da ova značajna finansijska institucija ima legalnog rukovodioca.

Kako saznajemo u dogledno vrijeme ne nazire se razrješenje Fejzića, a nezainteresiranost Vlade FBiH da riješi ovaj problem pogoduje Fejziću. Neshvatljivo je da Novalić i Milićević na čelu Razvojne banke za prvog čovjeka drže vršioca dužnosti, i to sa isteklim mandatom. 

Semir Fejzić imenovan je za vršioca dužnosti predsjednika Uprave na period do okončanja konkursne procedure, ali koja nikad nije provedena.

Za to vrijeme radi u punom kapacitetu kao da je direktor. Dodjele kredita teku nesmetano, a izvori iz Razvojne banke ističu da nezanimanje Vlade FBiH za ovu značajnu finansijsku instituciju produbljuje probleme.

Tako se sprema dodjela kredita firmi BATAT-AGR d.o.o. Glamoč. A, iza te firme stoji Gojko Kličković.

Gojko Kličković je nekadašnji kontroverzni političar, član SDS-a. Na lokalnim izborima 2012. izabran je za načelnika općine Krupa na Uni. Bio je predsjednik Vlade RS od 18. maja 1996. do 31. januara 1998. godine. Apelaciono vijeće Suda BiH je 2013. godine oslobodilo Kličkovića krivice za zločine počinjene 1992. godine u Bosanskoj Krupi, u pritvoru je proveo 1.385 dana. 

No, njegova uloga u BATAT-u otkrivena je u Ugovoru o otkupu heljde potpisanu s firmom Dettrade-Invest iz Hrvatske.

Na dokumentu u čijem je Patria posjedu potpisnici su ispred BATAT-AGR direktor Gojko Kličković, a ispred Dettrade-Invest direktorica Ksenija Detelbach. Čudno u svemu je što je u Registru poslovnih subjekata u BiH direktor i osnivač u BATAT-a Valentina Krčmar. Sumnja se i da je BATAT samo fiktivno naveden u Glamoču.

 

Za potrebe dobijanja ovog kredita BATA je tražio i pismo preporuke opštinskog načelnika Nebojše Radivojše, te je načelnik i potpisao preporuku 3. decembra prošle godine. U pismu je iskazano da BATAT ima projekat kojim želi da uzgaja heljdu od 100-200 ha. 

Problem kod dobijanja ovog kredita jeste taj što osiguravajuća kuća treba da osigura ovaj kredit, ali dokumentacija, kako tvrde izvori Patrije, je sporna. 

Upravo iz ovog primjera, kojih ima još, neophodno je da Vlada FBiH na čelu sa Novalićem što hitnije riješi status Semira Fejzića. Prema tvrdnjama izvora Patrije iz Razvojne banke Fejzić provodi samovolju posebno u segmentu rada Garancijskog fonda koji je pri Razvojnoj banci FBiH osnovala Vlada FBiH. Stoga čudi indolentan odnos Milićević i Novalića.

Koliko je Fejzić sporan kazuje i podatak da se protiv njega vodi sudski spor u Tuzli.

Naime, Tužilaštvo Tuzlanskog kantona podiglo je optužnicu protiv Fejzića, jer je kao direktor Bosanskog kulturnog centra (BKC) Tuzla od početka 2012. do maja 2015. godine, počinio krivično djelo zloupotreba ovlasti u privrednom poslovanju. 

Optužnicom se Fejzić tereti da je u ovom periodu kršio odredbe Zakona o budžetima u FBiH i relevantnog podzakonskog akta te je držao i koristio nedozvoljene fondove od ostvarenih prihoda BKC-a Tuzla od zakupnina za prostore, organiziranja manifestacija ili jednokratnih iznajmljivanja sala. 

Iz Tužilaštva TK su kazali da su istragama utvrdili da je Fejzić zaposlenicima nalagao da takve prihode, u iznosu od oko 47.000 KM, koji nikada nisu evidentirani u poslovnim knjigama BKC-a kao vlastiti prihodi, ne uplaćuju na depozitni račun javnih prihoda budžeta TK, što je bila zakonska obaveza budžetskog korisnika. 

Novac od tako ostvarenih prihoda, koji nije uplaćen na jedinstveni račun trezora, korišten je za različite potrebe BKC-a Tuzla. Na taj način je u spomenutom iznosu pribavio protupravnu imovinsku korist toj instituciji, a oštetio budžet Tuzlanskog kantona. Vlada FBiH morat će hitno reagirati radi ugleda Razvojne banke, ali i privrednika kojima ova banka treba da služi.

#BiH