Članak

Još se čeka odluka Predsjedništva BiH i VM o maksimalnoj kvoti migranata unutar kampova i u BiH

Niko još ne zna dati odgovor na pitanje ko je i kada dozvolio da se više od 3.000 migranata smjesti u privremeni prihvatni centar Blažuj koji je kapaciteta bio do 1.500 migranata

SARAJEVO, (Patria) - Skupština KS usvojila je niz zaključaka na sjednici 28. januara, a koji se tiču migrantske krize u Kantonu Sarajevo gdje boravi najveći broj migranata u cijeloj BiH.

Niko još ne zna dati odgovor na pitanje ko je i kada dozvolio da se više od 3.000 migranata smjesti u privremeni prihvatni centar Blažuj koji je kapaciteta bio do 1.500 migranata. Ni Uprava policije MUP KS nije bila konsultirana niti upoznata o tolikom broju migranata što svakako predstavlja i humantirani ali i sigurnosni problem. Upravo jedan takav sigurnosni incident dogodio se samo nekoliko dana prije tematske sjednice kada je došlo do sukoba između policije i više stotina migranata koji su uništili 24 automobila, od čega 20 policijskih, a dva policajca i jedan uposlenik IOM-a su zadobili povrede. Do danas nije poznato koliku štetu je pretrpjela Uprava policije MUP KS i ko će je nadoknaditi.   

Jedan od zaključaka koji je Skupština KS usvojila je da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i Vijeće ministara Bosne i Hercegovine hitno, a najkasnije do 28.02.2021. godine donesu Odluku o ukupnoj podnošljivoj kvoti broja migranata u Bosni i Hercegovini i ukupnoj podnošljivoj kvoti broja migranata unutar kampova u Bosni i Hercegovini. Ni VM BiH ni Predsjedništvo BiH nisu još razmatrali ovo pitanje niti donijeli odluke.

S obzirom da KS nema ni ustavne ni zakonske nadležnosti za upravljanje migrantskom krizom pozvane su institucije BiH da provode sve aktivnosti u upravljanju tom krizom. Odbijena je svaka mogućnost uspostavljanja novih migrantskih kampova na području Kantona Sarajevo.

Jedan od zaključaka je i da će Vlada KS imenovati posebnog povjerenika za pitanje migranata koji će joj jednom mjesečno dostavljati informaciju o trenutnoj situaciji i broju migranata koji borave u centrima na području KS. Nije poznato da je Vlada KS imenovala bilo koga na tu dužnost.

Jedina aktivnost koja je poduzeta nakon ovih zaključaka jeste posjeta šire delegacije općinske, kantonalne i državne vlasti kao i predstavnika IOM-a i EU kampu Blažuj i radni sastanak u Općini Ilidža. O smanjenju broja migranata u Blažuju i Ušivku (Hadžići) nije bilo ni riječi.

Ni na sastanku ministra sigurnosti BiH Selme Cikotića i šefice Misije IOM-a Laure Lungarroti održanom 11. februara nije bilo riječi o smanjenju broja migranata u Blažuju, već o poboljšanju uslova smještaja.  

Skupština KS u svojim zaključcima je također zatražila od nadležnih državnih organa i institucija BiH da u što kraćem roku razmotre izmještanje postojećih migrantskih kampova “Blažuj” i “Ušivak” u nenaseljena mjesta, shodno odluci Predsjedništva BiH iz 2020. godine, i to formiranjem kampova neposredno uz granicu prelaska migranata.

Kako sada stvari stoje izmještanje tih kampova ostat će samo slovo na papiru.

U izvještaju Uprave policije MUP KS za mjesec decembar 2020. godine na području Kantona Sarajevo u prihvatnim, azilantskim i imigracionim centrima boravilo je 4.326 migranata.

U mjesecu decembru 2020. godine migranti su učestvovali u pet događaja sa obilježjem krivičnog djela i to: posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga (4 slučaja), razbojništvo jedan slučaj.

Nakon sukoba s policijom u centru Blažuj, 23. januara je provedena opsežna akcija i u izvršenim pretresima pronađeno je 17 lica za koja su postojali podaci da su počinioci krivičnih djela u BiH i zemljama u okruženju. Prilikom pretresa pronađeni su predmeti pogodni za nanošenje tjelesnih povreda (drvene poluge, metalne poluge, kuhinjsk noževi, odvijači, makaze, skalpeli) a koji se dovode u vezu sa napadom na policijske službenike u noći 20. na 21. januar.

#BiH