(Patria) - Već godinu dana govorim koliko je važno da se u Federaciji BiH konačno donese Zakon o informacionoj sigurnosti, objavio je Adis Arapović, zastupnik u Parlamentu FBiH.
"Moderno doba donosi potpuno nove, digitalne i informacione prijetnje koje postaju opasnije od tradiocionalnih sigurnosnih izazova. Internet teroru i agresiji smo izloženi i kao pojedinci i kao država, a zaštitom nas i naše djece, naših institucija ili preduzeća bavi se malo ko ili niko.
Nepostojanje zakonskog okvira pojačava rizik od internet kriminala i terora nad grđanima, hakerskih upada u informacione sisteme javnih institucija, a digitalni prostor ostaje ranjiv, s uvećanim rizikom od ozbiljne cyber agresije. U Federaciji BiH nema centralnog organa koji se brine o sigurnosti informacionih sistema kao što su, npr. podaci u Zavodu PIO, zavodima zdravstvenog osiguranja, kliničkim centrima, Poreznoj upravi, matičnim uredima, policiji, poštama, elektroprivredama, telekomima, namjenskoj industriji (!)", kaže Arapović.
Dodaje da je nedavno dobio odgovor od Ministarstva prometa i komunikcija na zastupničku inicijativu od 26.01.2021. u kojoj je tražio da se u roku od 60 dana u parlamentarnu proceduru konačno uputi Zakon o informacionoj sigurnosti.
"Pozitivno sam iznenađen brzinom odgovora resornog ministarstva, a posebno informacijom da bi Zakon do kraja tekućeg mjeseca trebao biti utvrđen na Vladi i upućen Parlamentu na razmatranje. Zahvaljujem ministru i osoblju Ministarstva na brzom odgovoru i trudu koji se ulaže u pripremi ovog Zakona.
Ipak, u odgovoru je navedeno da veći broj kantona nije dostavio traženo mišljenje na Prednacrt ovog Zakona, što pravi višemjesečni zastoj u njegovj finalizaciji. (Ne)namjerna opstrukcija nižih nivoa vlasti u pripremi i donošenju ovako važnog zakona ne može trajati beskonačno, niti može biti opravdanje da se zakon nekoliko godina provlači kroz programe rada Vlade i Parlamenta FBiH. Odgovor Ministarstva smatraću pozitivnim i afirmativnim ukoliko se Zakon do kraja mjeseca zaista i utvrdi na Vladi, a sve institucije ili pojedinci koji usporavaju ili opstruiraju donošenje Zakona javno prozovu, kako kritika javnosti ne bi bila adresirana na Ministarstvo ili Vladu FBiH", dodaje Arapović.