Članak

Starački domovi u pandemiji: U 'Villi Filis' zdravlje korisnika na prvom mjestu

Godina iza nas obilježena je pandemijom koronavirusa, a kojom su posebno pogođeni starački domovi, i ustanove socijalne zaštite za smještaj starih i nemoćnih osoba.

SARAJEVO, (Patria) - Godina iza nas obilježena je pandemijom koronavirusa, a kojom su posebno pogođeni starački domovi, i ustanove socijalne zaštite za smještaj starih i nemoćnih osoba. 

Filis Muminović-Alić, magistrica psihologije i socijalnog rada iz Ustanove socijalne zaštite "Dom Villa Filis" ističe za Patriju da je za njih 2020. godina u poslovnom smislu bila pravi izazov. 
„Uz sve redovne aktivnosti i obaveze koje se svakodnevno sprovode u domu, veliku pažnju smo morali posvetiti prevenciji Covid-19 virusa“, kaže Muminović-Alić.

Muminović-Alić: Teška godina iza nas

Napominje da za njihove korisnike još uvijek nije nimalo jednostavno to što nemaju fizičkog kontakta sa svojim porodicama, a neki od korisnika nisu svoju djecu vidjeli čak preko godinu dana. 

„Tranzit putnika je u mnogim državama onemogućen i zbog toga porodice nisu mogle doći i obići svoje najmilije u momentu kada je posjeta bila dozvoljena. Posjeta je još uvijek zabranjena kao vid prevencije protiv Covid-19. Nastojimo održavati svakodnevan telefonski razgovor između korisnika i njihovih porodica, kao i pružati im emocionalnu podršku u ovoj situaciji“, dodaje Muminović-Alić.

U Domu Villa Filis trenutno trenutno boravi 30 korisnika, a o njima se brine 20 zaposlenika. 

„Zdravlje naših korisnika nam je na prvom mjestu, pa tako svakodnevno mjerimo vitalne parametre i pratimo stanje korisnika. Na ulazu u naš dom imamo trijažu i strogo vodimo računa o tome da se Covid-19 ne bi proširio među korisnicima. Svaki novi korisnik koji se prima u dom mora imati test na Covid-19, kao i provesti 14 dana u izolaciji. To je svakako stres kako i za korisnika, tako i za njegovu porodicu“, dodaje Muminović-Alić.

U proteklom periodu najviše su surađivali sa Zavodom za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, koji im je u više navrata pružio svoju podršku u vidu ljekara, ljudstva, savjeta i daljnjih uputa. 

„Na ovoj uzajamnoj suradnji smo neizmjerno zahvalni. Također, Kantonalna inspekcija - Inspektorat zdravstvene i sanitarne zaštite Kantona Sarajevo su nas pomogli savjetima i uputama. 

Druge institucije kojima smo se pismenim putem obraćali nisu imali sluha za naše tekuće probleme i molbe. Važno je naravno naglasiti da je ovo prva pandemija u kojoj se našao mnogi broj ljekara i stručnjaka u našoj regiji, kao i prva ozbiljna bolest koja se desila za vrijeme našeg rada. Radimo 11 godina i protekla godina je bila zaista izazovna za sve nas. Nastavljamo borbu protiv Covid-19 i trudimo se održati kvalitet svoje usluge na najvišem nivou“, napominje Muminović-Alić.


 

#BiH