Članak

Trenutno nije moguće donijeti novi zakon za ublažavanje ekonomskih posljedica u KS

Savjet je jednoglasno usvojio zaključak kojim je konstatovana potreba izmjene i dopune članova 2. i 3. postojećeg Zakona.

SARAJEVO, (Patria) - Na inicijativu ministra privrede KS Adnana Delića danas je održana hitna sjednica Ekonomsko – privrednog savjeta. Povod za sazivanje ove sjednice je pogoršana epidemiološka situacija u KS, koja generira niz hitnih mjera u oblasti sanacije negativnih posljedica po privredu Kantona.

Ministar Delić je objavio kako se diskutovalo o najboljim načinima i mjerama za sanaciju negativnih ekonomskih posljedica nastalih usljed pandemije.

"Donijeli smo tri zaključka za koje smatramo da su u ovom trenutku najbolja rješenja. 

Prvo, predložili smo izmjene u članu 2. Zakona o sanaciji negativnih ekonomskih posljedica i ušteda KS, koje podrazumijevaju da se postojeća definicija finansiranja cijele ili dijela minimalne mjesečne neto plaće, proširi i na druge kategorije troškova, kako za subjekte koji su posebno pogođeni, tako i za druge djelatnosti kojima rad nije bio direktno onemogućen, ali su indirektno imale posljedice. Također, prijedlog je Vladi KS da razmotri mogućnost da se u tekst Zakona uključe i fizička lica bez registrirane djelatnosti (freelanceri) koja kroz samostalan rad ostvaruju određene prihode, a koje prijavljuju Poreskoj upravi FBiH.

Drugo, izmjene u članu 3., koje podrazumijevaju mjere oslobađanja sredstava iz Kreditno – garantnog fonda, koje će ga učiniti maksimalno operativnim u što kraćem vremenu, te da traženi uvjeti budu u korist privrede; odnosno da se KGF vrati na prvobitno zakonsko rješenje. Fond je trenutno nefunkcionalan i nedostupan malim i srednjim privrednim subjektima. Predložio sam da Savjet pripremi prezentaciju KGF-a kako bi ga što prije aktivirali.

I treći zaključak odnosi se na oslobađanje od plaćanja taksi. Zaključili smo da, ukoliko nema mogućnosti za oslobađanjem od plaćanja istih, Ministarstvo treba naći rješenja kroz druge programe podrške privrednim subjektima, što uključuje i one koji su tek pokrenuli posao, kako bi im se osigurao povrat uloženih sredstava. Takvi privredni subjekti, iako nisu diretno pogođeni, imaju otežano poslovanje, obzirom da su pokrenli posao u vremenu pandemijske neizvjesnosti", napisao je Delić.

 

#BiH