Članak

PREDSTAVNIČKI DOM FBiH Sjednica trajala više od osam sati, zaključci ne mijenjaju ništa suštinski

Zaključci Naše stranke nisu dobili podršku. 

SARAJEVO, (Patria) - Predstavnički dom Parlamenta FBiH okončao je 11. vanrednu sjednicu na kojoj se raspravljalo o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji. 

Nakon prekida sjednice i pauze od 90 minuta obratio se predsjednik Odbora za zdravstvo Mirsad Kacila i kazao da je Odbor podržao sve zaključke i predložio da ih Predstavnički dom usvoji, a nije odustao od svojih zaključaka. 

Prvo se glasalo o pet zaključaka Odbora za zdravstvo Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, i ovaj prijedlog je dobio podršku te prihvaćen. 

Glasalo se i o zaključku Kluba SDA da se uvedu restriktivnije mjere u kantonima i pojača nadzor nad provođenjem. Zaključak je dobio podršku.

Trećim zaključkom data je podrška premijeru FBiH, Vladi, Kriznom štabu i ad hoc timu za nabavku vakcina u daljim aktivnostima na zaštiti zdravlja.

Četvrtim zaključkom tražila se implementacija granta za zdravstvo i tako konkretno podrže zdravstvene ustanove. I ovaj zaključak je dobio potrebnu većinu. 

Petim zaključkom SDA traži zapošljavanje radnika medicinskog profila i nabavku opreme. I on je usvojen. 

Prvi zaključak Kluba HDZ BiH - zadužuje Vladu FBiH da hitno dostavi prijedloge zakona o usaglašavanju donošenja mjera i ovaj zaključak je dobio većinu. 

Drugim zaključkom se zadužuje Vlada FBiH da donosi mjere u skladu s propisima i o tome izvještavati Parlament FBiH. Zaključak je dobio većinu. 

U prvom zaključku SDP BiH zahtijeva se od Vlade FBiH i Kriznog štaba FBiH da donese mjere obavezne na cijelom teritoriju FBiH. Zaključak nije dobio većinu.

Drugim zaključkom SDP BiH zadužuje se Vlada FBiH da do 30. marta, kada je zakazana redovna sjednica Predstavničkog doma, izradi i uputi u proceduru novi Zakon o suzbijanju negativnih ekonomskih posljedica uzrokovanih pandemijom. Ni ovaj zaključak nije dobio većinu. 

Trećim zaključkom SDP BiH nalaže se Vladi FBiH da osigura jednokratnu novčanu naknadu za socijalno najugroženije koji boluju ili su prebolovali zarazu koronavirusom. Ni ovaj zaključak nije dobio podršku. 

Svi privredni i poslovni subjekti, organi uprave i upravne organizacije koje se nalaze u sastavu ministarstava, javne ustanove, javni fondovi, javna preduzeća, dužni su organizirati rad od kuće, a ukoliko to nije moguće zbog prirode posla, rad u smjenama kako bi se smanjio broj lica koja istovremeno borave u organizaciji, navodi se u četvrtom zaključku Kluba SDP BiH, koji također nije dobio podršku.

Predsjednik Kluba SDP BiH potom je zamolio za pojedinačno izjašnjavanje o ovom zaključku, jer je kako je rekao “veoma važan”. Na kraju zaključak ipak nije dobio podršku.

Podršku je dobio zaključak broj pet, kojim se nalaže Vladi FBiH da nastavi i dodatno intenzivira aktivnosti na daljnjoj direktnoj nabavci vakcina s ciljem dostizanja potpune imunizacije u što kraćem roku kod najmanje 2/3 stanovnika.

Podršku je dobio i zaključak devet Kluba SDP BiH, kojim se nalaže se Vladi FBiH da ograniči marže na sve lijekove i imunološke i vitaminske dodatke potrebne za liječenje i prevenciju zaraze koronavirusom.

Ostali zaključci SDP nisu dobili podršku.

Glasalo se i o zaključku DF kojim se traži proglašenje vanrednog stanja, ali ovaj zaključak nije dobio podršku.

Drugi prijedlog zaključka Kluba DF “kako u liječenju COVID pacijenata, a s obzirom da to liječenje iziskuje dodatne troškove, tražimo da u raspodjelu finansijskih sredstava budu uključene sve bolnice” i ovaj zaključak je dobio podršku. 

Zaključci Naše stranke nisu dobili podršku. 

Prijedlog zaključka Kluba nezavisnih zastupnika je da se naloži Vladi FBiH da naloži zdravstvenim centrima prijem radnika svih profila i osiguraju nabavku opreme i sredstava. Ovaj zaključak nije dobio podršku, kao ni ostali zaključci ovog Kluba.

Klub DF predložio je da se naloži Vladi FBiH nabavka opreme i medicinskih sredstava, što je usvojeno. 

Zaključak Sanele Prašović Gadžo da Vlada FBiH naloži privrednim subjektima ograničavanje marži na proizvode nije dobio podršku.

Zastupnik Nihad Čolpa predložio je rok za Vladu FBiH od 72 sata da predloži precizne finansijske garancije za održivost privrednih subjekata i da dostavi informaciju šta je urađeno u pripremi za realizaciju Plana imunizacije protiv Covid - 19 virusa u FBiH. Prijedlog nije dobio podršku. 

#BiH