SARAJEVO, (Patria) - Iz izvora bliskih Vijeću za provedbu mira (PIC) Patria je dobila potvrdu da još nije postignut konsenzus oko imenovanja Christiana Schmidta za visokog predstavnika. Sjednica Upravnog odbora PIC-a trebala je biti održana 16. i 17. marta, ali je odgođena. Izvori Patrije kažu nije problem samo protivljenje Rusije.
Schmidta predlaže Njemačka, a problem je što se navodno SAD još uvijek nisu konkretno izjasnile o njegovoj kandidaturi. S njegovim izborom ne bi najsretniji bili ni predstavnici Velike Britanije ali su kako tvrdi naš izvor pristali da ne prave problem.
U međuvremenu pojavila se informacija da i Kanada ima svog kandidata Josepha Ingrama koji je između 2000. i 2003. godine vodio ured Svjetske banke u Sarajevu. Kao jedan od lidera u različitim investicijskim grupacijama Kanađanin je i kasnije imao aktivan odnos prema BiH.
Aktivan odnos je imao i njemački kandidat i to kao osoba koja je bila zadužena da u BiH traži brza rješenja za smještaj migranata. Prema pisanju njemačke štampe njegovo mišljenje o Balkanu dobrim je dijelom bazirano na stavovima bivšeg komesara za proširenje Johannesa Hahna i posljednjeg glavnog tužioca Haškog tribunala Sergea Brammertza.
Ključno je pitanje koliko su tačne informacije da je Njemačka izlobirala podršku Rusije, koja se posredstvom svog ambasadora u BiH glasno buni. Rusi skoro je sigurno u PIC-u neće podržati ni jednog novog kandidata za OHR, ali ostaje otvoreno pitanje da li bi u Vijeću sigurnosti UN-a stavili veto, jer jedino se tako može blokirati zamjena u OHR-u. Ono što bi SAD-u moglo biti problem je procjena da li približavanje Njemačke i Rusije ima refleksiju samo na PIC, ili je riječ o dubljim vezama koji mijenjaju geopolitičke odnose u širem kontekstu. Ono što je sigurno, OHR kakav trenutno jeste posljednjih godina u BiH je odavno izgubio na značaju pa bi dogovor SAD-a i Njemačke bio od velike važnosti za njegovu, ali i budućnost BiH.