SARAJEVO, (Patria) - Tužilaštvu BiH podnesena je krivična prijava protiv Zorana Tegeltije, predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, Ankice Gudeljević, ministrice civilnih poslova BiH, Fadila Novalića premijera Federacije BiH i Vjekoslava Mandića, ministra zdravstva FBiH zbog nenabavljanja vakcina protiv koronavirusa.
Oni su prijavljeni zbog postojanja osnova sumnje da od 18. septembra 2020. godine do 18. marta 2021. godine, svjesni svojih zakonskih obaveza, nisu obavili ili izvršili svoje službene dužnosti u pogledu osiguravanja i direktne nabavke vakcina potrebnih za imunizaciju stanovništva.
"Njihova zloupotreba službene dužnosti ima za posljedicu nekontrolisano širenje zarazne bolesti, smrt većeg broja ljudi, uskraćivanje prava na zdravstvenu zaštitu osiguranicima zdravstvenog osiguranja i kolaps zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini", stoji u prijavi.
Podnosilac krivične prijave je dr. Bakir Nakaš, a kao građani u čije ime je podnesena navode se Abdulah Sidran, Anto Domazet, Almir Kurt, Bojan Hadžihalilović, Dino Mustafić, Esad Bajtal, Jasmin Duraković, Maja Gasal Vražalica, Mehmed Kundurović, Mirsad Đugum, Mišo Marić, Mustafa Demir, Nataša Gaon Grujić, Nerzuk Ćurak, Ramiz Mehmedagić, Ranko Rihtman, Senad Pećanin, Senad Zaimović, Slobodan Andrić, Suad Kurtagić, Zlatko Dizdarević, Zlatko Šoše, Zvonimir Nikolić i Žarko Papić.
U nadležnosti Vijeća ministara BiH i Vlade Federacije BiH je staranje o ostvarivanju i zaštiti osnovnih ljudskih prava, a pravo na život i zdravlje je jedno od najvažnijih ljudskih prava.
"Ako Vijeće ministara BiH i Vlada FBiH nisu osigurali blagovremenu vakcina za imunizaciju stanovništva od virusa, onda je očigledno da su povrijedili i ugrozili pravo na život i zdravlje građana BiH. Pored toga, zakonima je utvrđeno da su Ministarstvo civilnih poslova BiH i Ministarstvo zdravstva FBiH nadležni za oblast zdravstva odnosno zdravstvene zaštite stanovništva", navodi se.
Zakonima je, također, utvrđeno da su ministri koji rukovode ovim ministarstvima odgovorni za stanje u oblastima koje su u nadležnosti njihovih ministarstava.
"Nema nikakve dileme da su ministrica civilnih poslova BiH i ministar zdravstva FBiH osobno odgovorni za stanje u oblasti zdravstva, a to svakako znači i za nabavku vakcina kojima se sprječava širenje epidemije i štiti zdravlje stanovništva. Prema tome, postoji sasvim izvjesno postoji njihova osobna odgovornost", smatraju podnosioci.
Od 18. septembra 2020. godine do dana podnošenja krivične prijave Vijeće ministara BiH je održalo 19 vanrednih i 14 redovnih sjednica. Porazna je činjenica neobavljanja dužnosti prijavljenih funkcionera Vijeća ministara BiH na način da niti na jednoj od navedenih sjednica Vijeće ministara nije raspravljalo o direktnoj nabavci vakcina.
U trenutku podnošenja krivične prijave imunizacija stanovništva u Federaciji BiH još nije ni započela. Uzrok za nedopustivo kašnjenje u procesu nabavke vakcina jeste isključivo neodgovornost i kršenje zakonskih obaveza premijera i ministra zdravstva Federacije BiH navodi se, između ostalog, u prijavi.
Prijavljeni su, dodaje se, bili potpuno svjesni opasnosti koja prijeti u slučaju propuštanja nabavljanja vakcina makar za najugroženije kategorije radnika u zdravstvenoj djelatnosti i najpogođenijih slojeva stanovništva.