Piše: Ernad Metaj
Vrijeme je da ministri zdravlja zajedno sa strukom i fondovima zdravstvenog osiguranja osiguraju jednaku zdravstvenu zaštitu za svakog pacijenta oboljelog od koronavirusa. To sada nije slučaj, protokoli bolničkog liječenja razlikuju se od ustanove do ustanove do ustanove, a lijekovi koji bi mogli biti spas građanima nisu jednako dostupni. Patria je ranije pisala o pozitivnim iskustvima u liječenju sa Remdesivirom i Tocilizumab koji svojom cijenom nisu dostupni svim pacijentima. Do sada je najveći institucionalni iskorak učinjen u Tuzlanskom kantonu gdje je ministarstvo zdravlja u saradnji sa Zavodom zdravstvenog osiguranja obezbijedilo neophodna sredstva da Tocilizumab bude besplatan pacijentima u bolničkom liječenju.
- Da bi se poboljšala dostupnost lijekova ljekarima koji rade direktno sa hospitaliziranim pacijentima izmijenjen je program lijekova u 2021 tako da je dopunjen lijekovima koji se primjenjuju pod ljekarskim nadzorom.Posebno se to odnosi na lijekove Favipiravir, Tocilizumab i anakrina. Zbog iskazane potrebe struke ministarstvo zdravlja je promptno reagovalo, tako da pacijenti kod kojih postoji indikacija za ovim lijekovima tokom hospitalizacije imaju pravo na ovaj lijek, a sve u skladu sa zahtjevima struke, za Patriju je istakao Božo Jurić, ministar zdravlja TK.
Samo za Tocilizumab osigurana su sredstva u iznosu od 233.000 KM. Praksu Tuzlanskog kantona ne slijede kolege u Sarajevu iako je fond u ovom kantonu bogatiji. U Fondu zdravstvenog osiguranja KS se planira 500.000 maraka za borbu protiv koronavirusa, ali ministar zdravlja Haris Vranić nije siguran hoće li se koristiti za nabavku rRemdesivira i Tocilizumaba jer smatra da postoje dileme oko njihove upotrebe.
- Oni nisu registrovani kao lijekovi koji su u prvom ešalonu liječenja COVID-a. Remdesivir uopće nije registrovan u Evropi i ne koristi se kao lijek. Registrovan je samo u SAD-u.Kada je riječ o drugom koji se masovnije počeo koristiti kod njega u federalnom fondu zdravstvenog osiguranja nije postavljena indikacija za lijećenje koronavirusa. Ulazimo u sivu zonu i Federalni fond treba hitno promijeniti indikaciju ako ima dokaza da liječi koronavirus i biće ga lakše nabaviti, istakao je na sjednici Skupštine KS ministar Vranić.
U Općoj bolnici koja je pod ingerencijom KS Tocilizumab je uveden kao obavezan lijek za koronavirus.
- Imamo dokaze da ovaj lijek pomaže i dužni smo ga osigurati za pacijenta. Problem je što je riječ o skupom lijeku koji plaćaju sami pacijenti, ali mi taj problem za one koji nemaju mogućnost za sada rješavamo posredstvom donatora. Ljekari koji su nam bili ovdje iz Turske su savjetovali njegovo uvođenje u terapiju gdje indikacije pokažu da je nužno. Mi smo uspjeli smanjiti smrtnost pacijenata, rekao je Ednan Drljević, infektolog.
U ovoj bolnici koriste i Remdesivir s tim da su u praksu uveli njegovu raniju upotrebu, do sedmog dana bolesti.Za njegovu upotrebu neophodna je saglasnost pacijenta.
- Kada je riječ o lijekovima nemamo puno opcija na raspolaganju, istakao je Drljević.
Praksa od bolnice do bolnice je različita. U Zeničko – dobojskom kantonu nemaju ni jedan od lijekova. Kažu Remdesivir se može dobiti na zahtjev pacijenta.
- To su skupi lijekovi. Zakonski oni u BiH nisu registrirani i mišljenja su podijeljena. Ovo mora struka riješiti, jer Tocilizumab je registriran za liječenje drugih bolesti kod djece, rekao nam je Rasim Skomorac.
U Sveučilišnoj klinici Mostar za sada koriste Remdesivir i imaju ga dovoljno za svoje pacijente. Iz svega navedenog da se zaključiti da je konačno vrijeme za zajedničku akciju struke u cijeloj BiH, jer su bez toga građani pod dodatnim stresom. U praksi sve je više onih koji se snalaze da nabave jedan od ova dva lijeka kao posljednju nadu za njihove najbliže. Imajući u vidu da je koronavirus još uvijek jedna velika nepoznanica vlasti neće pogriješiti ako osiguraju da ovi lijekovi budu dostupni besplatni građanima. To je najmanje što mogu učiniti, a ne da zbog nekoliko miliona maraka prebacuju odgovornost jedni na druge.zajedničko djelovanje poptrebno je i kako bi se ujednačili protokoli kojih u BPK Goražde skoro da i nema jer sve teže slučajeve prebacuju u Sarajevo. Tamo opet čini se da je stvar sreće gdje će vas hospitalizirati.
- Opća bolnica ima svoj protokol. Iz KCUS su istakli da protokoli koje smo mi napravili njima ne odgovaraju, istakao je ministar Vranić.
Za njega je važno da se ujednače protokoli kako bi se razmišljalo o tome šta raditi kada je u pitanju Remdesivir i Tocilizumab. Ministrov stav je dijelom u koliziji s praksom koja se primjenjuje u Općoj bolnici, pa 500.000 maraka ne bi trebalo biti prepreka da se građanima pokaže kako vlast ipak brine o njima. Ako su doktori u Općoj bolnici hrabriji od kolega, onda bi to trebala slijediti i vlast koja tvrdi da je drugačija od prethodne. Promjene treba da krenu iz Sarajeva, mada je Tuzla čini se ipak malo brža. Oni su željeli promjeniti praksu stare vlasti koja je funkcionisala po princuipu "koza lipsa, a rep diže uvis". Oni koji se pitaju trebali bi znati da je Remdesivir nabavljala EU, a da je Italija nakon bergama sve uradila da ga ima dovoljno.